Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě sice pochválila atmosféru u volebních uren, vítězství strany Nur-Otan (Kazaši pro vlast) prezidenta Nursultana Nazarbajev nicméně označila za a neprůhledné. Sčítání hlasů ve 40% volebních místností nebylo spravedlivé.

ČTĚTE VÍCE ZDE: Kažaši volí. Loutky do Nazarbajevova divadla

Nur-Otan získala 88% hlasů, v dolní komoře Parlamentu tak obsadí všech 98 křesel o které se bojovalo. Zbylých sedm rozdělí mezi národnostní menšiny Lidové shromáždění jmenované prezidentem.

Nazarbajevovi nadržovali

Kritikou zasypala OBSE také místní volební systém. Pro vítězství křesla v Parlamentu potřebují strany 7% hlasů. Kazašská média pak obvinila z nadržování prezidentovi a jeho straně.

Dvě hlavní opoziční strany už volby odsoudily a označily je za zmanipulované.

"Neuznáváme výsledek voleb. Naprosto neodrážejí současné rozložení politických sil a společenskou podporu, kterou mají," řekl předák Ak-žol Burichan Nurmuchamedov, podle něhož jeho strana získala kolem 12 procent hlasů a nikoliv 3,27 procenta.

Také hlavní opoziční Národně-sociální demokratické straně chybělo k postoupení do Parlamentu bezmála 2,5 %

"Historický den pro Kazachstán"

Šéf státu v sobotu prohlásil, že hlasování je historickým dnem pro Kazachstán. Volby údajně posílí autoritu politických stran.

K té měly podle Nazarbajeva přispět ústavní změny z jara: z většinového volebního systému se stal poměrný a vzrostly pravomoce dolní komory.

Poslanci také prezidentovi umožnili, aby byl opakovaně volen do funkce bez jakéhokoliv omezení.

Pozorovatelé soudí, že Nazarbajev chěl vypsáním předčasných voleb vylepšit pověst země. Ta je proslulá právě špatnou úrovní demokratických práv.

Prezident má zájem na tom, aby volby byly mezinárodně znány za svobodné a spravedlivé, protože jeho země bude při podzimním hlasování usilovat o předsednickou funkci v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Pokud to vyjde, ujme se ji Kazachstán v roce 2009.