Ženská část Saddámovy rodiny se zachránila útěkem za hranice, ale možná i ji teď čekají problémy.

Irácké ministerstvo vnitra dnes potvrdilo, že Saddámova nejstarší dcera Raghad stane před soudem a že Bagdád bude usilovat o její vydání z Jordánska.

Podpora terorismu

Důvod? Ministerstvo má údajně jasné důkazy o tom, že Raghad v Ammánu shromažďuje peníze a posílá je povstalcům, kteří v Iráku bojují proti vládě a americkým jednotkám.

Podle zákona se jedná o podporu terorismu a pokud bude osmatřicetiletá žena odsouzena, hrozí jí - stejně jako otci - poprava. V lepším případě doživotní vězení.

"Máme dost důkazů. Obviňujeme ji z masového vraždění občanů Iráku prostřednictvím financování teroristických skupin," oznámil mluvčí iráckého ministerstva Abdal Karím Chaláf.

Raghad uprchla do Jordánska spolu se svojí mladší sestrou Ranou v červenci 2003 poté, co američtí vojáci zastřelili ve vile ve městě Mosul jejich bratry Udaje a Kusaje (s nimi zahynul i Kusajův čtrnáctiletý syn).

Ammán dcerám udělil azyl s poukazem na "humanitární důvody." Kritiku Jordánsko odmítalo.A mluvčí královského paláce oznámil, že Raghad, Rana i jejich děti jsou pod osobní ochranou jordánského krále Abdalláha II.

Hrdost na otce

Podmínkou pro azyl ale bylo, že se dcery zřeknou veřejné politické aktivity. To Raghad zcela nedodržela, když zejména v posledním roce dávala rozhovory několika televizním stanicím a po smrti otce vystoupila v Ammánu na mítinku, konaném na jeho počest.

Tam řekla, že je hrdá na to, jak statečně se otec choval během popravy.

Interpol zatím vyzval své členské státy, aby pomohly při získání informací o místě pobytu Raghad Husajnové. Příkaz k jejímu zadržení zatím ne.

Jordánsko je členem Interpolu, ale není jisté, zda irácké žádosti vyhoví. Raghad zřejmě už má i jordánské občanství.

"Nikdo nepřinutí Jordánsko, aby jí vydalo," řekl agentuře AFP právník a člen sboru bývalých Saddámových obhájců Issám Ghazzáví.

Kde je manželka?

Zatímco Raghad a Rana jsou už čtyři roky v Jordánsku, méně se ví o místě pobytu Saddámovy nejmladší dcery Haly aexprezidentovy manželky Sadžídy.

Manželka údajně uprchla nejprve do Sýrie a pak do Kataru, kde vlastní vilu. Podle jiných zdrojů tráví hodně času v Jemenu.

Osmadvacetiletá Hala po útěku z Iráku také žila v Kataru, ale prý navštěvuje sestry v Ammánu.