Předpovědi uvádějí, že raketoplán přistane dřív, než začnou ostré větry bičovat americkou půdu.

Vraťte se na Zem!

V neděli dala NASAastronautům raketoplánu Endeavour jasný rozkaz: "Ukončete misi a zamiřte k zemi."

Bouře, která vtu chvíli pustošilaostrovy v Karibiku, vyvolala vHoustonu obavy.Členové vědeckého týmu NASA proto rozhodli, želet skončí - oproti původním předpokladům - o den dřív.

Zrušenbyl itradiční oblet Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), při němž posádky raketoplánů před odletem dokumentují, v jakémji opouštějí stavu.

 

Hurikán Dean v Karibiku.FOTOGALERIE

 

 

Místo toho kosmonauti naposledy zkontrolovali tepelný plášť své lodi, aby se přesvědčili, že kromě trhliny nepřibylo žádné další poškození.

Pokud by hurikán Deanve středu (což byl původně plánovaný den přistání raketoplánu) opravdu zasáhl území Texasu, řídící středisko v Houstonu by mohlo být vyřazeno z provozu a nemohlo by Endeavour navigovat na případné nouzové přistání v Kalifornii či Novém Mexiku.

Předpověď se změnila

Podle posledního vyjádření NASA se však situace vuplynulých hodinách zlepšila a bezprostřední nebezpečí nehrozí nejen zítra, ale ani v případě odložení přistánína středu.

"Nejnovější dráha hurikánu je pro Johnsonovo vesmírné středisko v Houstonu příznivá," řekl novinářům vedoucí mise raketoplánu John Shannon.

"U bouře, jako je tato, existuje stále určitá nejistota, ale situace je momentálně mnohem lepší, než tomu bylo minulé dva dny," prohlásil podle agentury Reuters.

Hurikán Dean, kvůli němuž se musel změnit letový plán Endeavouru, má sílu čtvrtého stupně na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále. Bezprostředně ohrožuje Jamajku a směřuje k mexickému Yucatánu. Na cestě karibskou oblastí zatím zabilněkolik osob.