Za zachování firmy orodoval i Lech Walesa

Neelie Kroesová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž, striktně požaduje, aby polská vláda předložila plán rychlé restrukturalizace a privatizace loděnic.

Jinak EU pohrozila tím, že polostátní podnik bude muset vrátit až 1,3 miliardy eur, tedy pomoc, kterou firma obdržela ze státní pokladnyod května 2004, kdyPoláci vstoupili do EU. Unie totiž přímé vládní dotace firmám nedovoluje.

Vrátit dotace? To je bankrot

"To by znamenalo bankrot. Loděnice namá vlastní zdroje, aby takovou sumu zaplatila," řekl pro deník Financial Times Pawel Poncyliusz, náměstek ministra hospodářství.

Podle deníku Gazeta Wyborcza loděnice pro ministerstvo připravily text odpovědi do Bruselu.

Agentura Nexus, která studii zpracovala, doporučuje zachovat dosavadní systém investic ze státní Agentury rozvoje průmyslu v plné výši. Jinak by to prý znamenalo pád.

Za zachování loděnic, kde se zrodily vůbec první nezávislé odbory v komunistickém bloku, orodoval i vůdce Solidarity a exprezident Lech Walesa. "Evropská unie by nám měla pomoci zefektivnit loděnice. Neměli bychom je ztratit v nějaké hloupé politické hře," citoval politika britský list The Times.

Koncem září se také do Bruselu chystají gdaňští odboráři. Pomoc jim přislíbila Evropská federace pracovníků v metalurgii.

Opozice: Vláda nehraje fér

Opozice se ale domnívá, že vláda nejedná férově, protože si je dobře vědomá, že bojuje za v podstatě ztracenou věc. "Jestliže někdo říká, jak loděnice moc potřebuje, a na druhou stranu je plánuje zavřít, nejedná věrohodně," citovala Gazeta Wyborcza poslance Občanské platformy Tadeusze Aziwiecze. "Celá kauza potřebuje profesionály, ne politiky Práva a spravedlnosti," dodal.