Vzpomínky na rok 1988 ožívají v těchto dnech v bývalém hlavním městě Rangúnu v souvislosti s bouří nevole, jež se zvedá po prudkém zdražení cen pohonných hmot z minulého týdne.

V důsledku zdražení cen benzínu, nafty a stlačeného zemního plynu už vzrostly ceny jízdného v autobusech a podražily i některé základní komodity jako například rýže.

Studenti se bouří

Dnes ráno podle informací nezávislé tiskové agentury Mizzima zabránila policie na poslední chvíli studentské demonstraci, která měla proti rozhodnutí vlády z minulé středy protestovat.

Studenti jsou nicméně podle anonymního zdroje, který Mizzima cituje, odhodláni dát najevo svůj nesouhlas při nejbližší možné příležitosti.

Už včera se v Rangúnu ze stejných pohnutek uskutečnil protestní pochod, který vedli bývalí studentští předáci generace 88. Zúčastnilo se jej na 500 lidí. To je v zemi, kde se jakýkoli projev nesouhlasu s politikou vlády tvrdě trestá, úctyhodné číslo.

Původně přitom po jedné z hlavních ulic na severu města pochodovalo jen dvě stě lidí, postupně se však přidávali další.

"Někteří nám dávali vodu, jiní nám ze svých vozů tleskali a vyjadřovali podporu, když se dozvěděli, že protestujeme proti zdražení pohonných hmot," sdělil agentuře Mizzima jeden ze studentských vůdců Ko Ko Gyi.

Pochod se odehrával mlčky, neprovázelo jej žádné skandování ani transparenty. Motorizovaní policisté jej sledovali a nahrávali na videokameru, nepokusili se jej ale rozehnat.

"Raději umřeme na ulici než doma"

Už v pátek zveřejnila jiná skupina aktivistů prohlášení, ve kterém varovala vládu, že pokud do středy tohoto týdne nezruší své rozhodnutí a nesníží ceny paliva, propuknou veřejné protesty.

"Státní rada pro mír a rozvoj (=oficiální název vládnoucí junty - pozn. red.) dobře ví, jak těžce se lidem v Barmě žije. Nárůst cen pohonných hmot povede k tomu, že spousta lidí bude hladovět," cituje z prohlášení exilová rozhlasová stanice Demokratický hlas Barmy (DVB).

"Než bychom čekali doma na smrt hladem, raději budeme své životy riskovat na ulici. Vláda se k nám chová nelidsky a my svůj odpor vyjádříme nenásilným protestem i za cenu vlastního života," píšou v prohlášení aktivisté, které vede Ko Htin Kyaw.

Toho spolu s několika dalšími osobami zatkla barmská policie v dubnu před rangúnským tržištěm San Pya, kde protestovali proti vysokým cenám základních surovin. Na svobodu byli propuštěni minulý měsíc.