Poté, co byla osmačtyřicetiletá aktivistka opoziční Sjednocené občanské fronty(OGF) uvězněna, zahájila protestní hladovku. Jak upozorňují obhájci lidských práv, zavírání disidentů do psychiatrických léčeben se naposledy používalo za dob Sovětského svazu.

Osvobození z léčebny přišlo až poté, co ruský veřejný obhájce lidských práv prostudovalArapové případ a nenašel žádný důvod k tomu, aby byla žena umístěna na psychiatrické klinice ve městě Apatity, asi 300 km od severského přístavu Murmansk.

"Volal mi její manžel Dmitrij, že jsou na cestě domů," uvedla pro ruskou redakci BBC Jelena Vasiljevová z OGF, kterou vede bývalýšachový velmistr a krktik prezidenta Vladimira Putina Garri Kasparov.

"Blázinec"

Arapová v rozhovoru pro západní média uvedla, že má podezření, že jí v ústavu proti její vůli vpichovali látky, pravděpodobně drogy. "Trest" podle ní přišel proto, že se zaměřovala na kritiku ruského zdravotnictví a těch, kteří ho vedou.

I kdyžArapová v minulosti vyhledala psychiatrickou pomoc, tentokrát tvrdí, že hospitalizace byla nedobrovolná. Souvisí to podle ní s tím, že se zabývala případem zneužívání dětí v léčebnách, informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Arapová tvrdí, že je na severu Ruska na dětech prováděnanapříklad léčba elektrošoky a objevily se také případy sexuálního zneužívání. Její článek s názvem "Blázinec" byl uveřejněn 8. července, tři dny po její hospitalizaci.

"Úděsné metody násilného psychiatrického zadržování jako formy trestu pro disidenty bývaly v oblibě v sovětské minulosti. V novém, demokratickém Rusku, pro něco takového nenímísto," uvedla v prohlášení Sednocená občanská fronta.