Z patnáctiobžalovaných je nejznámější postavou bývalý ministr obrany a Saddámův loajální spolupracovník Alí Hasan Madžíd. "Proslul" všakspíše pod přezdívkou Chemik Alí, protože při potlačování opozice používal i chemické látky.

Yperit proti civilistům

K tomu došlo v roce 1988 v rámci takzvané kampaně Anfál, zaměřené na potlačení kurdských rebelů u hranic s Irákem.

Armáda tehdy shodila yperit a další jedy na kurdské město Halábdža. Zahynuly tisíce civilistů.

V dekretu podepsaném 3. června 1987 Madžíd v instrukcích pro potlačování Kurdů napsal: "Ozbrojené síly musí zabít jakoukoli osobu nebo zvíře, které se na daném území budou nacházet."

Za svoji roli v kampani Anfál už Chemik Alí byl odsouzen k trestu smrti, ale odvolal se. Pokud soud jeho žádost zamítne, bude možná popraven ještě před koncem dnes zahájeného procesu.

V tom čelí spolu s dalšími čtrnácti osobami obvinění za masakry z roku 1991.

Tribunál vyslechne na devadesát svědků a jako důkaz budou předloženy audionahrávky. Dokumentů usvědčujících obžalované je ale málo, protože Saddám dal spisy krátce před svým pádem skartovat.

Velitel elitních gard

Po válce o Kuvajt, z něhož iráckou armádu vytlačila vojska mezinárodní koalice, vedená USA, šíité na jihu země pozvedli zbraně proti Saddámovi.

Dobyli Basru i posvátná města Nadžaf a Karbalu. Ale přestože je americká vláda ke svržení režimu vyzývala, v rozhodující chvíli jim odmítla přijít na pomoc.

Saddámovy elitní Republikánské gardy povstání utopily v krvi za pomoci tanků a bojových helikoptér. Mnoho lidí na jihu Iráku zmizelo v masových hrobech, které se postupně odkrývají v posledních čtyřech letech.

Desetitisíce obětí

Právě Chemik Alí na jihu Iráku gardám při zásahu proti povstalcům velel. Zahynuly tehdy desetitisíce lidí, podle obžaloby až sto tisíc.

Z tehdejších bojů se dochoval film, natočený pro potřeby vládnoucí strany Baas. Na něm je Madžíd zachycen, jak dává pokyn pilotovi před útokem:

"Nežse vrátíš, všechny je spal. A neopovažuj se vracet, pokud to neuděláš."

Chycen před čtyřmi lety

Krátce po začátku americko-britské invazev dubnu 2003 se objevila informace, že Chemik Alí zahynul při bojích v Basře.

Ukázalo se však, že to nebyla pravda. Přežil a do amerického zajetí se dostal na den přesně před čtyřmi roky. 21.srpna 2003.