Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány totiž nedávno varoval obyvatele, že nastává doba utahování opasků.Zároveň ale posvětil stavbu svého nového sídla, jehož celková cena by se měla vyšplhat na565,94 milionu eur.

Japonskému architektu nelze upřít unikátnost stavby.Budova má být z ekologických materiálů. Její provoz budemaximálně úsporný a měl by využívat alternativních zdrojů elektrické energie.

 

Podle obhájců stavby sedům za nádražím Nyugati stanevzorem pro ostatní středoevropské státy.Umožní prodat zbylé vládní budovy a ušetřit za jejich provoz až 31 milionů eur ročně.

"Tohle je utahování opasků?"

Jenže opoziční strana Fidesz nesouhlasí.Tak velká stavba v době ekonomické krize je podle ní hýřením penězi daňových poplatníků.

Opozici se navíc nelíbí,že velkou šanci budovu postavit má stavební gigant TriGranit, který je prý úzce svázán s členy vládní strany.

TriGranit však má za sebou už několik úspěšných projektů po celé Evropě. Stavěl Národní divadlo v Budapešti, stejně tak části projektu Millenium city. Podílel se i na stavbách v Ljubljani nebo Bukurešti.

Kritici projektu mají výhrady i klokalitě za nádražím Nyugati. Podle berlínského architekta Hanse Stimmanna si vládní čtvrt zaslouží honosnější místo, než je to na Podmaniczke ulici.