V prvním pololetí roku 2007 si vodu nebo nealkoholický nápoj v tuhé, tedy vratné plastové láhvi koupilo jen 31 procent Němců. Vyplývá to z průzkumu Společnosti pro výzkum konzumu (GfK).

Plasty končí v Číně

Podle studie stále více Němců dává přednost lahvím z měkkého plastu, tedy těm, v nichž se nápoje prodávají v Česku. V Německu za ně sice zaplatí zálohu také, slisované jednorázové obaly ale končí jako levná surovina dodávaná do Číny.

"Nové nařízení o zálohách se tak kompletně minulo účinkem. Nenastal žádný efekt, který politici zamýšleli," řekl Werner Witting z Hospodářského sdružení výrobců nealkoholických nápojů (WAFG).

Ministerstvo životního prostředí se ale brání. Bez záloh by totiž podíl PET lahví, které po vymytí putují zpět do stáčíren, klesl ještě více. V Rakousku je jejich podíl například pětinový.

Pivo v PET lahvích nikdo nekoupí

Spokojenost výrobců i ekologů naopak panuje v případě skleněných lahví. Těch se do oběhu vrací plných 90 procent. Důvod není jen záloha, ale i zvyky. Například pivo v plastových lahvích se v Německu nikdy na trhu neuchytilo.