"Nové ostrovy se objevují. Například hned tady za tím fjordem," prohlásil včera na konferenci expertů a klimatologů Kim Holmen, výzkumný ředitel Norského polárního institutu a ukázal na zátoku hned za výzkumným centrem v Ny Alesundu.

V nejsevernějšítrvale obydlené osadě na světě na souostroví Špicberky, asi 1000 km od Severního pólu, se totiž konala konference, na kterou se sjelivládní představitelé a klimatologové z celého světa.

"Osobně vím o dvou nových ostrovech, které se toto léto objevily severně od Špicberk," uvedl na konferenci v Ny Alesundu ekologický expert guvernéra souostroví Rune Bergstrom. Jeden z ostrovů je velký jako basketbalové hřiště.

Ostrovy podobné velikosti se objevily také nad Grónskem nebo Kanadou. S tajícím ledem není pochyb, že se objeví také na ruském území.

Protože byly ukryty, nebyly vyznačeny na žádných mapách. A to znamená jediné. To, že je ještě nikdo "oficiálně" neobjevil. Ostrovy mohou rozšířit velikost výsostných vod státu, na jehož území se pevnina nachází. Tedy se může zvětšit prostor, kde lze v budoucnu například těžit ropu.

Přerozdělením případných nově objevených ostrovů, které nejsou ve výsostných vodách žádného státu, se bude muset zabývat mezinárodní právo. Stejně tak to bude s rozdělením mořského dna bohatého na ropu a další suroviny.

Na mezinárodním poli už mezitím přituhuje boj o budoucí rozdělení Arktidy mezi Rusko, Dánsko, Kanadu, Norsko a Spojené státy. Je jasné, že ani jeden stát nezíská vše.

A to není všechno. Tající led zřejmě již brzy definitivně otevře novou námořní cestu mezi Atlantickým a Tichým oceánem. Tu si nárokuje Kanada, zatímco Spojené státy ji považují za mezinárodní průliv.