Zítra tomu bude rok, co světová média šokovala zpráva o útěku nenápadné a tiché dívky, kterou její trýznitel Wolfgang Priklopil věznil více než osm let ve sklepním úkrytu. Sám v zoufalství nad její ztrátou spáchal několik hodin poté sebevraždu.

Rakousko tak opět proniklo na první stránky světových deníků. Naposledy se o podobnou publicitu (i když negativní) postaral snad jen nástup Jörga Haidera k moci a jeho nevybíravé výroky zavánějící xenofobií a pravicovým extremismem.

Plachá, ale rozhodná

Z oběti introverta s pedofilními sklony, který své zajatkyni vybudoval ve sklepení svého domu morbidní pokojíček, se stala obletovaná mediální hvězda. A co víc. Ukázalo se, že před kamerou působí mladá Vídeňanka sice plaše, na mnoho věcí má ale jasný názor, který dokáže obhájit.

"Na veřejnosti mě neuvidíte plakat nebo fňukat nikdy. A když, tak jen velmi zřídka," řekla Kampuschová v pondělním rozhovoru pro televizi ORF. "To si nechávám pro své soukromí," dodala.

Z Nataschina soukromí se za poslední rok pokoušel vytřískat kapitál kdekdo. Velkou kritiku sklidila zejména dívčina matka Brigitte Kampusch-Sirnyová, která pojala tragický příběh své dcery jako teatrální zúčtování s Nataschiným otcem.

"Každý má své svědomí a každý zvažuje, co je eticky a morálně přijatelné," řekla k tomu Natascha ve vysílání veřejnoprávní ORF.

"Nejsem pařmenka"

Sama Kampuschová rok po svém útěku dělá vlastně vše proto, aby na ní bulvár zapomněl. "Chtějí ze mě udělat pařmenku, ale já taková nejsem," postěžovala si. "Vidí ve mně celebritu a ne člověka a oběť únosu."

A tak je docela možné, že druhé výročí jejího útěku na svobodu se již obejde bez mediálního poprasku. Pro dívku, která se chce mimo jiné věnovat charitativní práci, by to bylo jen dobře.