"Vítejte doma, dali jste nový význam školství," řekl kosmonautům raketoplánu Chris Ferguson z pozemního vesmírného střediska v narážce na bývalou učitelku Barbaru Morganovou, která byla členem posádky.

Vesmírná loď o váze 100 tun ukončila původně čtrnáctidenní misi s denním předstihem kvůli obavám amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) z problémů při přistání, které mohl vyvolat hurikán Dean. Ten však v těchto dnech nakonec sužuje hlavně oblasti Mexika.

Raketoplán se vrátil poté, co v pondělí vedení NASA označilo stroj za bezpečný pro návrat. Rozhodnutí padlo až po třetí kontrole tepelného štítu, u kterého panovaly v předchozích dnech obavy, že jej vážně poškodil úlomek izolační pěny při startu 8. srpna, a zda vydrží žár při návratu k Zemi. Odborníci nakonec usoudili, že osmicentimetrová rýha nepředstavuje nebezpečí a že není nutná oprava ve vesmírném prostoru.

Ihned po přistání začali odborníci NASA plášť raketoplánu zkoumat. "Na první pohled to vypadá, že žár při návratu toho moc nepoškodil," řekl mluvčí úřadu George Diller. Prohlídky svého vesmírného korábu se zúčastnili i všichni kosmonauti, zatímco Morganová zůstala ve vozidle pro odvoz posádky. To vyvolalo spekulace o jejím zdraví. Úřad NASA to ale odmítl komentovat s odůvodněním, že zdraví astronautů je soukromá informace.

Kvůli poškozenému plášti shořel před čtyřmi lety při návratu raketoplán Columbia se sedmičlennou posádkou na palubě. NASA chce ukončit misi raketoplánů v roce 2010, ale předtím plánuje ještě aspoň 13 letů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Endeavour přiletěl k ISS 10. srpna. Jeho posádka tvořená pěti muži, z toho jedním Kanaďanem, a dvěma ženami provedla čtyři výstupy do volného prostoru, při nichž instalovala potřebná zařízení, například nový nosník stanice. Nahradila také vadný gyroskop nutný k udržování správné polohy na oběžné dráze. Rovněž plnila úkoly na přípravě stanice pro přílet laboratoří stavěných v Evropě a v Japonsku. Raketoplán za mise urazil 8,53 milionu kilometrů.

Morganová se ve vesmíru při spojení se Zemí zúčastnila tří vzdělávacích projektů, ale většinu času strávila přepravou 2300 kilogramů nákladu mezi raketoplánem a ISS. Jejím úkolem bylo také řídit činnost robotické paže raketoplánu.

Morganová jako náhradnice prodělala kosmický výcvik spolu s posádkou nešťastného raketoplánu Challenger, který shořel krátce po startu v roce 1986. NASA poté vyzval Morganovou, aby zůstala v jeho programu a slíbil jí účast v některé z budoucích misí. Aby NASA dodržel zákaz účasti civilistů v misích raketoplánů, vyhlášený po katastrofě Challengeru, přijal Morganovou do svých řad.

Velitelem raketoplánu byl Scott Kelly. Ostatními členy posádky byli pilot Charles Hobaugh a specialisté Alvin Drew, Tracy Caldwell, Dave Williams a Rick Mastracchio.