Uvádí se to v interní zprávě CIA datované rokem 2005, která byla dnes zveřejněna. Zpráva poukazuje na značné chyby nejvyšších představitelů CIA a jejich podřízených.

CIA podle závěrů zprávy používala před 11. zářím peníze určené na boj proti terorismu na jiné účely. "Agentura a její zaměstnanci neuplatnili uspokojivým způsobem svoji odpovědnost. Nepracovali vždy efektivně," uvedl ve zprávě generální inspektor CIA.

Dokument poukazuje na to, že Tenet odmítl, aby CIA spolupracovala plně s Národní agenturou pro bezpečnost (NSA). To znemožnilo pochopit dříve klíčovou roli Chálida Šajcha Muhammada, který je považován za strůjce atentátů na USA 11. září. Ty si vyžádaly téměř tři tisíce mrtvých v New Yorku a Washingtonu.

Tenet rezignoval o sedmi letech z funkce ředitele CIA v červenci 2004 poté, co byla CIA kritizována, že nedokázala zabránit útokům z 11. září 2001 a že její chybné analýzy o předpokládané přítomnosti zbraní hromadného ničení v Iráku vedly k březnu 2003 k invazi do této země. Zpráva, která byla napsána v červnu 2005 a kterou nynější ředitel CIA Michael Hayden nechal zveřejnit, doporučuje, aby byl Tenet a jeho poradci potrestáni. Tenet označil závěry zprávy za "absolutně mylné".