Jak uvádí agentura Reuters, mezi zatčenými jsou Min Ko Naing, Ko Ko Gyi, Min Zeya, Ko Jimmy, Ko Pyone Cho, Arnt Bwe Kyaw a Ko Mya Aye - všichni bývalí vůdci studentských bouří v roce 1988, které byly krvavě potlačeny.

ČTĚTE VÍCE: V Rangúnu to vře. Ožívají vzpomínky na rok 1988

Potvrzují se tak předpoklady, že se junta bude za každou cenu snažit zabránit tomu, aby se vlna protestů proti prudkému zdražení pohonných hmot z minulého týdne dále šířila.

Milicionáři s košťaty

Vláda také v ulicích Rangúnu rozmístila ozbrojené policisty a mobilizovala příslušníky obávaných civilních milicí ze Svazu unijní solidarity a rozvoje (USDA).

 

Znalci poměrů v Barmě již delší dobu upozorňují na vzrůstající moc této "nevládní organizace", která tvoří jeden z pilířů úřadující moci a která byla vycvičena k neutralizaci případných pouličních nepokojů.

Desítky členů USDA s košťaty a rýči zaujaly podle agentury Reuters pozice v centru města. Atmosféra je napjatá a mnoho rodičů údajně radějive středuneposlalo děti do školy.

Junta dnesnepřímo prolomila své mlčení kolem neavizovaného zdražení pohonných hmot a ve všech státních sdělovacích prostředcích oznámila, že disidenti byli zatčeni za "agitaci s cílem vyvolat občanské nepokoje". Za toto obvinění jim hrozí až 20 let vězení.

Obavy z mučení

Zadržení aktivisté mají s vězením dlouholeté zkušenosti. Min Ko Naing, který bývá označován za nejprominentnější opoziční postavu v zemi hned po laureátce Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij, strávil za mřížemi 15 let.

Ve Washingtonu sídlící organizace U.S. Campaign for Burma vyjádřila o osud disidentů obavy.

"Min Ko Naing a další zatčení předáci byli v minulosti těžce mučeni. Vážně nás znepokojuje vyhlídka na to, jak s nimi bude zacházeno," uvádí se v prohlášení této organizace, z něhož cituje agentura Reuters.

Pokles životní úrovně

 

Min Ko Naing byl jedním z vůdců nedělního protestního pochodu ulicemi Rangúnu, kterého se zúčastnilo na pět set lidí.

Lidé protestovali proti dvojnásobnému zdražení cen benzínu a nafty a téměř pětinásobnému zdražení cen stlačeného zemního plynu (CNG), jehož má přitom Barma dostatek a ve velkém jej vyváží.

Vyšší ceny paliva se okamžitě promítly do cen jízdného v městských autobusech i do cen některých základních komodit, jako je rýže. Aktivisté se obávají, že tento cenový skok povede k dalšímu poklesu už tak neutěšené životní úrovně obyčejných Barmánců.

Když Barma v roce 1948 získala nezávislost na Británii, byla největším světovým exportérem rýže. Dnes, po 45 letech nepřetžité vlády vojenské junty, patří k vůbec nejchudším zemím Asie.