Na rozdíl "bílého městečka", které z prostranství před kanceláří premiéra Jaroslawa Kaczyńského zmizelo teprve v polovině července, bude tentokrát akce zdravotních sester klidnější.

Demonstrace bude mírnější

"Chceme pouze diskutovat," řekla novinářům předsedkyně odborového svazu zdravotních ošetřovatelek Dorota Gardiasová. Do hlavního města tak mířípouze třicet sester z různých částí Polska.

Přes neutuchající snahu dosáhnout změnřada z nich neskrývá zklamání. "Přemýšlíme opráci za hranicemi," říká nejedna z nich.

Pokud se situace v polském zdravotnictví nezmění, zamíří tak další kvalifikovaní pracovníci za hranice. Již nynína Západě pracuje asišest procent polskýchlékařů.

A lékaře následují takézdravotní sestry, které si přes rostoucí výkony polské ekonomiky vydělají v průměru pouze devět tisíc korun měsíčně.

Zdravotnictví: předvolební téma

"Naše práce je přitom mnohem zodpovědnější než na poště, či v kanceláři. My nemůžeme udělat chybu, a přesto nejsme dostatečně ohodnoceny," ozývá se z jejich řad.

Šance na úspěchy protestujících jsou omezené. Avšakv době, kdydolní komora polského parlamentu rozhoduje o svém rozpuštění a vyhlášení předčasných voleb, by se právěreformy ve zdravotnictvímohly stát předvolebním tahákem.

Vláda: Víc nemáme

Vláda zdravotním sestrám v červenci navrhla patnáctiprocentní zvýšení platů v průběhu tří let s tím, že jetomaximum, ke kterému může polská vláda sáhnout.

Náměstek ministra zdravotnictví Boleslaw Piecha se snažil vášně uklidnit, alepotvrdil, že "finanční prostředky jsou omezené". Požadované zdvojnásobení platů zdravotního personálu je tak nerealizovatelné.

Nespokojenost zdravotnického personálu se pomalu ale jistě přesouvá i na pacienty. Jarní pochopení pro věc se po čtvrt roce "omezených lékařských služeb" vytrácí.

Nemocnice odkládají operace, fungují pouze ve víkendovém režimu, vedení čelí tlaku zaměstnanců. Pokud se do konce srpna nerozhodne, přestanou polští lékaři v několika nemocnicích pracovat úplně. A práve pacienti se tohoto kolapsu logicky obávají nejvíce.