"Pokud vláda neodpoví na požadavky lidí, tak ji vymění," kritizoval Bush bagdádský kabinet, který administrativa viní z neefektivního vládnutí a neschopnosti zastavit sektářské násilí.

"Nikdo nemá právo stanovovat irácké vládě harmonogramy," reagoval po návštěvě Damašku Malikí s tím, že si přátele "umí najít jinde."

Vývoj v Iráku je neuspokojivý

Američané po Malikího šiítské vládě chtějí, aby dokázala najít společnou řeč se sunnitskými politiky. Ti se cítí odstrčeni a kabinet bojkotují. Zatím také selhávají snahy o odzbrojení šíítských milic. Sporná zůstává i otázka začlenění bývalých představitelů někdejší vládní strany Baas do vlády.

Iráčané udělali podle Bushe obrovský krok k národnímu smíru, když si schválili "nejmodernější ústavu na Blízkém východě". Dodal ale, že teď nazrál čas, aby se vládapodle ní začala chovat.

Svá slova pronesl jen několik hodin poté, co obdobnou kritiku přednesl v Bagdádu tamní americký velvyslanec Ryan Crocker. Ten označil politický vývoj v Irákuza "extrémně neuspokojivý." Crocker má do 15. září společně s vrchním velitelem amerických vojsk v Iráku sepsat na toto téma hodnotící zprávu.

"Vadí jim naše návštěva Sýrie. Nebudeme na to brát ohled,"reagoval na americké výtkyběhem návštěvy v Damašku Nurí Malikí. Komentáře představitelů Spojených států podle něj souvisejí s probíhající prezidentskou předvolební kampaní v USA.