Maďarský krok ale pobouřilHavanu. Mezi ní a Budapeští vypukla ostrá diplomatická pře.

"Jste lokaji Spojených států," stojí v prohlášení kubánské vlády.

Maďarská vláda okamžitě reagovala: "Ministerstvo zahraničí kategoricky odmítá obvinění Kuby, adresované Maďarsku, a nevhodný tón prohlášení vydaného Havanou," píše na svých internetových stránkách.

Kubánské utečence se Maďaři rozhodli přijmout ne z politických, ale zhumanitárních důvodů, tvrdí Budapešť.Údajně se tím v žádném případě nechtěla vměšovat do vnitřních záležitostí Kuby.

Zhumanitárních důvodů

Více než čtyřicet Kubánců zadržely americké námořní síly na moři nedaleko kubánských břehů, když se pokoušelio útěk. Washington se od té doby snaží najít země ochotné Kubánce přijmout.

Před týdnem nabídlo části z nich azyl právě Maďarsko.

Spojené státy zaplatí Budapešti část s pobytem spjatých nákladů. Podle dřívějších informacíby mělo jít o roční nájem za bydlení anáklady na zimní ošacení ajazykové kurzy. Kubánci, kteří drželi- na protest proti dosavadnímu postupu amerických úřadů- hladovku, si tak mohli oddechnout.

Za podobných podmínek získaly tři kubánské rodiny letos azyl i v ČR.

Střední Evropa podporuje opozici

Podpora kubánských urpchlíků a opozice není v zemích střední Evropy ničím výjimečným. Mezi nejhlasitější kritiky kubánské vlády patří tradičně také Česká republika.

Evropská unie byměla podporovat opoziční síly na Kubě a připravovat pole pro změnu režimu, nikoli jej legitimizovat, jak to činí španělská diplomacie.Myslí si to alespoň skupina zemí EU, k nimž patří i Česko.

Praha sespolečně s Itálií, Polskem, Nizozemskem, Portugalskem a severskými státy snaží přesvědčit Brusel a hlavně Španělsko,aby ustoupilyod dosavadní diplomatické opatrnosti.

Česko kritizujeumírněnou politiku EU vůči Kubě

Šancí na změnu politiky EU je nová strategie vůči Kubě, která se všakČesku příliš nelíbí.

"Rozhodně nejsme pro změkčení přístupu ke Kubě, které navrhuje Španělsko," prohlásil v dubnu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je demokratizace Kuby dlouhodobým cílem. "Náš postoj vychází i z vlastních zkušeností, které jsme měli s totalitním režimem," dodal Schwarzenberg.

Také další politici jsou přesvědčeni, že je pro Kubánce možné něco udělat. "Proč bychom měli čekat, až se něco změní. My to přeci můžeme ovlivnit," řekl serveru Euobserver italský europoslanec Marco Cappato.