O případu informovala nevládní organizace Reportéři bez hranic.

Che patřil mezi přední čínské blogery a přispíval na internetový server boxun.us, který sbírá neoficiální zprávy z Číny. Kromě toho také v čínštině provozoval své stránky, na nichž upozorňoval na nešvary režimu.

Che dostal předvolání k výslechu poté, co v červenci na svém blogu kritizoval zvýšení cen vepřového a předpověděl komunistické straně kvůli zkorumpovanosti brzký pád. Ještě předtím však policie prohledala jeho byt ve městě Cheng-jang v provincii Chu-nan a odnesla si s sebou Cheův notebook.

Čínský disident skončil na psychiatrii bez jakéhokoliv soudního řízení. "Je na psychiatrii, dostal se tam tento měsíc," řekla novinářům z Rádia svobodná Asie Cheova matka.

Není to ostatně poprvé, co blogerovi úřady vyhrožovaly. Na psychiatrii byl zavřen již v roce 2004, loni v létě ho zase srazil motocykl.

Internet je cenzurován

Internet zůstává jediným médiem, kde se Číňané mohou dozvědět neoficiální informace o režimu. Pokud se ovšem na zpravodajské servery dostanou. Cenzura internetu a filtrace e-mailů je totiž poměrně běžnou praxí.

O porušování lidských práv by měla v pondělí v Pekingu mluvit s čínskými představiteli také německá kancléřka Angela Merkelová.