Před několika týdny se zde konal protestní pochod mladých školaček. Jejich cílem byl místní hřbitov. Během cesty provolávaly hesla jako "Stop násilí!" Chtěly upozornit na to, že stále více dívek páchá sebevraždy "ze cti".

Rodina řekne: "Zabij se!"

Není tady totiž ničím neobvyklým, že o rozsudku smrti nad mladou dívkou rozhodne sama její rodina, pokud si myslí, že se nějakým způsobem provinila a svou rodinu zneuctila. Například, že se zamilovala, nebo že nosila moderní oblečení.

Jen za poslední dva měsíce si v Batmanu vzalo život 16 dívek. Dalším desítkám to rozmluvili pracovníci charitativní organizace Kam-er. O jedné dívce, která se oběsila v koupelně, vypráví její zaměstnankyně Remzyie Turalová.

"Bylo ji 25 let, nosila moderní oblečení a zamilovala se do kluka, který se jejim rodičům nelíbil. Zakazovali jí se s ním vídat nebo mluvit. Nakonec jí zakázali vůbec vycházet z domu. Toho tlaku na ní bylo moc," říká Remzyie v rozhovoru pro britský deník Guardian.

"Vynucená sebevražda je také vražda"

Dívky skáčou do vod řeky Tigris nebo padají ze střech vysokých domů, podřezávají si žíly a některé se věší přímo ve vlastním domě. Bojovníci za ženská práva však upozorňují, že tento druh vynucené sebevraždy lze charakterizovat také jako vraždu.

Podle Kam-eru se stává, že jsou dívky ve věku dvanácti let zamykány v pokojích, společně s provazem, jedem nebo zbraní. Spolu s psychickým nátlakem ze strany rodiny potom dívka daleko snadněji podlehne.

"Zneuctila jsi jméno rodiny. Zabij se, nebo tě zabijeme," to je věta, kterou často zmiňují dívky, které přicházejí do Kam-eru. Většinou se jedná o nevzdělané dívky, které neznají svá práva, říká Vildan Ayciceková z hlavního sídla organizace v nedalekém Diyarbakiru.

Aktuálně: Turecko čeká na prezidenta. Vzejde až z třetího kola

Každý rok stovky zabitých dívek

Oficiální statistiky udávají, že se každý rok zabije v Turecku kolem 70 žen. Toto číslo je však podle Kam-eru velmi nepřesné. Organizace uvádí číslo mnohem vyšší, pohybující se v řádu několika set. Určit přesné číslo je však kvůli izolovanosti kurdských vesnic nemožné.

O sebevraždách dívek často rozhodují "rodinné rady" skládající se pouze z mužů. Dívka může rodinu "zneuctít" různými způsoby: když je znásilněna, když otěhotní, když telefonuje do seznamky v rádiu, když si vymění pohledy s cizím chlapcem nebo když nosí moc krátkou sukni.

"Bez pravidel by zavládl chaos. Pokud má sestra nebo má matka udělá chybu, my (muži) bychom ji měli napravit a ony by měly platit za očištění naši cti," říká Seyikan Arslan z vesnice nedaleko Diyarbakiru.

Střet Východu se Západem

Jihovýchodní Turecko je ukázkovým příkladem střetu moderního západu s tradicionalistickým východem. Se snahou reformní vlády v Ankaře eliminovat odpror v kurdských oblastech vznikají nové problémy.

Kurdové vždy bydleli v domcích z hlíny daleko od civilizace. Turecká vláda jim však ve své snaze zalíbit se Evropské unii a eliminovat chudobu staví moderní domy ve městech. S přibývající migrací vesničanů do moderních měst však vznikají problémy.

Tradicionalismus se hlavně u mladých, kteří chodí do školy, mísí s moderním městským životem. Nepochopení ze strany rodiny však mohou dívky zaplatit i svým životem. Organizace pomáhající ženám mají málo času.

Od doby, kdy byl rozsudek smrti nad dívkou vyřčen, má dívka dva měsíce, než jej musí vykonat. Dva měsíce mají také lidskoprávní organizace, aby dívce zachránily život.