Jejich protest nakonec vládnoucí junta brutálně potlačila. O život při tom přišly tisíce lidí.

Svět se nyní obává podobného scénáře v souvislosti s pouličními demonstracemi proti zdražení pohonných hmot, které v těchto dnech zažívá bývalé hlavní město Rangún.

Britská organizace Burma Campaign UK, která podporuje demokratické hnutí v Barmě, včera oznámila, že tamní junta podle jejích informací v Rangúnu posiluje vojenskou přítomnost.

Barma zdražila pohonné hmoty. Až o 500 procent V Rangúnu to vře. Ožívají vzpomínky na rok 1988, kdy Rangún zažil další protesty a zatýkání.

"Znepokojivé zprávy"

Ve vládních komplexech, mimo zraky veřejnosti, jsou prý připravena vojenská vozidla, která režimu umožní během několika minut mobilizovat sílu potřebnou k potlačení případných protestů kdekoli v pětimiliónovém městě.

 

Na strategických místech, jako jsou mosty, také údajně byly umístěny průmyslové kamery. Zdroje na místě mluví o napjaté atmosféře.

"Jsou to velice znepokojivé zprávy," uvedl ředitel organizace Mark Farmaner. "Z předchozích zkušeností víme, že režim je připraven použít proti pokojným demonstracím ostrou palbu."

"Organizace spojených národů by měla dát jasně najevo, že vojenská odpověď na pokojný protest je nepřijatelná," dodal Farmaner.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ještě týž den v newyorském sídle Spojených národů skutečně apeloval nabarmské úřady, aby "v reakci na demonstrace postupovaly s maximální zdrženlivostí".

Zároveň vyzval všechny strany, aby se vyvarovaly jakýchkoli provokací.

"Gangsterská taktika"

 

Podstatně méně diplomatický jazyk zvolil ve Washingtonu předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Tom Lantos, který barmskou juntu vyzval k neprodlenému propuštění předního opozičního aktivisty a studentského vůdce generace 1988 Min Ko Naina.

Toho spolu s 12 dalšími disidenty zatkly barmské úřady při sérii razií v noci na středu. Min Ko Nain byl jedním z hlavních organizátorů prvního protestu proti zdražení pohonných hmot minulou neděli.

"Barmští zločinci ve vojenských uniformách si už zase cpou vlastní kapsy a používají gangsterskou taktiku, aby obyčejné lidi v Barmě uvrhli do ještě zoufalejší situace," popsal nečekané zvýšení cen pohonných hmot z minulého týdne, v důsledku něhož už zdražily některé jiné komodity jako například rýže.

Praha vyzývá k dialogu

K "bezodkladnému propuštění zatčených demokratických aktivistů včetně (vůdkyně opoziční Národní ligy pro demokracii) Aun Schan Su Ťij" včera generály vyzvalo i české ministerstvo zahraničí, které zároveň vyjádřilo podporu "snahám o obnovení demokracie a politického dialogu" v Barmě.

 

"Zatčení a další demonstranti uplatnili své právo na mírový protest proti ekonomickým opatřením uvaleným barmskou vládou na dlouhodobě strádající barmské obyvatelstvo," píše se v prohlášení Černínského paláce.

Stejné poselství adresoval včera barmské juntě také bývalý český prezident Václav Havel, který demokratické hnutí v Barmě dlouhodobě podporuje.

"Naléhám na barmskou vojenskou vládu, aby vyšla vstříc požadavkům svých spoluobčanů, propustila paní Aun Schan Su Ťij, Min Ko Naina a ostatní politické vězně a aby se nepokoušela udržovat si nadále mocenské postavení násilím." uvádí ve svém prohlášení Havel.

"Vyzývám k pokojnému dialogu mezi vládou a občany Barmy, aby se nezopakovaly nešťastné události roku 1988."