Podle organizátorů je jedním ze záměrů festivalu, na kterém vystoupí skupiny jako Therapy? nebo Morcheeba, sblížit mladé lidi z Litvy a Běloruska a společně oslavit 50. výročí vzniku Evropského společenství.

Organizátoři očekávají, že na festival dorazí kolem 30 000 lidí. Běloruská administrativa vyzvala Litvu, aby "nedovolila žádné propagandistické aktivity nepřátelské vůči Bělorusku," uvádí Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Zásah proti divadlu

Pokud by se festival odehrával o několik metrů dál na běloruském území, je možné, že by jej běloruská policie rozehnala a organizátory pozavírala. Stejně jako se to stalo před několika dny s představením populárního Svobodného divadla.

Běloruská policie zasáhla 22.srpna v jednom bytě v Minsku, kde se odehrávalo divadelní představení hry britského dramatika Edwarda Bonda Jedenáct vest, která pojednává o totalitě.

Zatčeno bylo asi 50 lidí, včetně režiséra, herců, hostů z Francie a Holandska a také 7 dětí, informuje RFE/RL. Všichni byli propuštěni zhruba po čtyřech hodinách.

O tři dny dříve policie přerušila autorské čtení opozičního předáka Pavla Sevjarynce ve městě Brest a zatkla nejen jeho, ale také dalších 28 aktivistů z Opoziční lidové fronty, které později propustila.

Soud v Minsku poslal ve středu Sevjarynce, který již byl v minulosti delší dobu vězněn, na 15 dnů za mříže za "opakované porušování zákonů o veřejném shromažďování".