Právě v neděli přilétá kancléřka do Pekingu.

Zdánlivě nenápadné avízo má podle sinologů hlubší význam a je ho nutné číst mezi řádky. Státní návštěvy se totiž v Číně obvykle dopředu neoznamují. Teprve po odjezdu hosta vydá agentura Nová Čína několik řádek o vřelém a přátelském setkání s představiteli čínského režimu.

Přestože Merkelová byla v Číně relativně nedávno - loni v květnu - čínští komunisté se na ni těší. Potvrdil to i předseda německých liberálů (FDP) Guido Westerwelle, který se z Pekingu vrátil před dvěma dny.

Angela pod šťastnou hvězdou

"Kancléřčina návštěva je pod šťastnou hvězdou," řekl.

Několik "stínů" ale cesta Merkelové přesto má. Kancléřka totiž na rozdíl od svého předchůdce Gerharda Schrödera na veřejnosti otevřeně zmiňujei témata, která čínský režim nerad slyší.

Kromě pošlapávání práva průmyslového vlastnictví a kopírování patentů je to také nedodržování lidských práv a represe vůči disidentům.

Určitou nelibost vůči kancléřce ve své autobiografické knize Z jiného úhlu pohledu opatrně vyjádřil matador čínské diplomacie a bývalý velvyslanec v Německu Mej Čao-Žung.

"Chybí jí náruživé angažmá pro vývoj vztahů, jaké měli kancléři Schmidt, Kohl a Schröder," napsal vystudovaný germanista Mej, který komunistický režim v zahraničí zastupuje od roku 1956.

Merkelová podle Meje ještě trpí určitými předsudky, které jsou dané jejím vyrůstáním v někdejší NDR.

Čínský diplomat: Jsme požehnáním

"Má snad Čína zaostávat? Máme stabilní vývoj, s nímž je obyvatelstvo spokojeno, a jdeme cestou mírové výstavby. To je pro svět požehnáním," řekl s železnou logikou diplomat v televizi ARD.

Od Merkelové nelze očekávat, že by se v Číně scházela s disidenty. To dosud neudělal žádný vrcholný evropský politik. Plánuje se nicméně separátní setkání s tiskem. A tam bude čelit kancléřka i dotazům německých médií.

O porušování lidských práv tak čínští novináři uslyší alespoň od svých zahraničních kolegů.