Podle agentury ITAR-TASS operaci velel sám ministr vnitra Čečenské autonomní republiky Ruslan Alchanov.

Basajev, který byl prý blízkým spolupracovníkem prezidenta samozvané Čečenské republiky Ičkerija Doku Umarova, se prý do poslední chvíle bránil a než byl zneškodněn, stačil dva policisty zabít a jednoho zranit.

Mučedník,mstitel, terorista

Jeho smrt potvrdil i zpravodajský server čečenských separatistů kavkazcenter.com, který jej prohlásil za šáhida (mučedníka).

Ruská strana tvrdí, že policisté u Basajeva našli pistoli s tlumičem, kterou mělo být v posledních několika týdnech v Grozném zabito a zraněno kolem sedmi strážců pořádku včetně příslušníků speciálních jednotek OMON.

 

Podle tvrzení čečenského ministerstva vnitra měl Basajev mezi povstalci hodnost brigádního generála. Do Čečenska se prý nedávno vrátil z Ukrajiny, "aby se pomstil příslušníkům bezpečnostních sil za zabití tzv. emíra Grozného Junuse Achmadova".

Mezi největší úlovky ruských bezpečnostních sil a jejich čečenských spolupracovníků z poslední doby patří především bývalý prezident Ičkerije Aslan Maschadov, který byl zabit v březnu 2005, a polní velitel Šamil Basajev, jenž byl zlikvidován loni v červenci.

Stabilita, nebo anarchie?

Kreml již delší dobu tvrdí, že konflikt v Čečensku skončil a tamní promoskevské úřady už pouze "čistí" oblast od zbývajících několika stovek povstalců, kteří se stáhli do hor.

K útokům na ruské vojáky a jejich čečenské spolupracovníky, považované separatisty za zrádce a kolaboranty, nicméně na severním Kavkaze, v Čečensku a sousedím Ingušsku a Dagestánu dochází takřka denně.

Zejména situace v Dagestánu se podle pozorovatelů blíží stavu anarchie. Místní úřady jsou proti skupinám islamistů, zločinců a znepřátelených klanů prakticky bezmocné, tvrdí například analytik BBC pro oblast Ruska Steven Eke.