Poté, co polští vojáci v posledních letech nechyběli v mezinárodních misích v Bosně, Kosovu, Afghánistánu, Iráku a Libanonu, nyní zamíří i do Afriky. Ministr obrany Aleksander Szczyglo oznámil, že zahájil přípravu na vyslání polské jednotky do Čadu.

Na hranici Dárfúru

Měla by být součástí kontingentu Evropské unie, který máchránit civilisty, humanitární pracovníky i zařízení OSN na čadsko-súdánské hranici. Zároveň má bránit súdánským ozbrojencům, aby pronásledovali urpchlíky z Dárfúru až na čadské území.

Provincie Dárfúr, kde v poseldních pěti letech zahynulo přes 200 tisíc lidí a statisíce dalších žijí v uprchlických táborech, leží na západě Súdánu, právě u hranic s Čadem.

EU by měla do mezinárodních jednotek pod hlavičkou OSNdodat několik tisíc lidí. O složení svých jednotek pro Dárfúr rozhodne unie v září

"Rozhodljsem o zahájení přípravy našich vojáků na tuto misi. Ta možná začne ještě na podzim tohoto roku nebo na začátku roku příštího," uvedl ministr.

Nasazení ale mohou zkomplikovat předčasné volby, které se v Polsku uskuteční pravděpodobně v říjnu.

Spory o Afghánistán

Polsko má1.100 vojáků v Afghánistánu a zhruba tisícovku v Iráku. Ministerstvo obrany nyní vyšetřuje indicent, při kterém 16. srpna polští vojáci na jihovýchodě Pákistánu zastřelili několik civilistů.

Na řádné vyšetření případu tlačí především polská opozice. Vláda jí vyčítá, že využívá vojáky v předvolebním boji, a ohrožuje tak jejich životy. Tento měsíc zahynul v Afghánistánu první polský voják.

Velká role v Iráku

Do Iráku Varašava poslala početný kontingent, který dokonce dostal na starost jeden ze sektorů na jihu Iráku v okolí města Nadžaf. Svoji hlavní základnu si Poláci zřídili přímo v ruinách starověkého Babylonu, aby ji tak chránili před zničením.

Poláci hráli úlohu i při samotné válce proti režimu Saddáma Husajna v roce 2003, když jejich elitní a speciálně vycvičené oddíly Grom provedly útok na irácký přístav Umm Kasr v Perském zálivu.