Šestačtyřicetiletá Tošiko Horikoši žije svou prací a každý večer se těší na návrat domů, kde na ni čekají její psí mazlíčci - pudl a čivava.

Na nákupy jedině v kočárku

Když se rozhodne jít nakupovat, obleče své "děti" do slušivých triček, posadí je do kočáru a vyráží do přeplněných tokijských ulic. Psi na vodítku mají vstup do obchodních domů zakázaný. O kočárech se však vnařízeních nepíše.

"Nechci rodinu, nepotřebuji pomoc, manžela, chci se věnovat své práci a takto mám ještě spoustu volného času. A když se cítím osamocená, vím, že na mě doma čekají mé psí děti," říká Tošiko.

Tato oční specialistka, která jezdí vnablýskaném porsche, tráví dovolené vexotických krajích a pracuje více než dvanáct hodin denně ale není vJaponsku žádnou výjimkou. Případy rodin i jednotlivců, kteří se v zemi, jež má jednu znejnižších porodností na světě, rozhodují raději pro psi než děti, přibývá.

Obchody pro miliony psů

Počet registrovaných psů dosáhl vminulém roce třinácti milionů, což je víc než počet dětí narozených za posledních deset let. A s počtem roste poptávka. Americká firma Fifi & Romeo specializující se na psí módu otevřela vJaponsku již pět poboček, což je víc než vsamotných Spojených státech.

Japonci nakupují jako o závod kašmírové svetry, matrace, aromaterapie. Pořádají psí párty vpsích kavárnách. Pokoje mazlíčků plní hračkami. Strava je samozřejmě na úrovni. "Vždyť jde o to nejcennější, co máme," argumentují chovatelé na kritiku veřejnosti.

Harriet Sternsteinová, která vlastní vPaříži psí obchůdek Mon Bon Chin, předpokládá, že stejná vlna přijde jednou i do Evropy.

"Paříž je deset let za Spojenými státy a až patnáct za Japonskem. Přestože Francouzi své mazlíčky rozmazlují, vkočárcích je přece jen nevozí."

 

Jak se změnil psí život

Život chlupatých čtyřnohých mazlíčků zdaleka není tak složitý jako vminulosti. Majitelé jsou schopni udělat cokoliv, aby jim zajistili "pěkný život".

Počet psů ve světě: Nejpočetnější psí populaci mají Spojené státy, kde je registrováno 61 milionů psů. Následuje Brazílie s30 miliony a Čína s 23 miliony (čísla z roku 2006).

Jména: Pryč jsou doby, kdy celému světu vévodila anglická jména. Větší důraz se teď klade na tradice. VJaponsku tak vede Aiko (Miláček) a Eriko (Kluk slímečkem). VNew Yorku zase najdete nejčastěji Maxe, Luckyho, Princeznu, nebo Rockyho.

Móda: Po celém světě existují desetitisíce magazínů pro psí chovatele, ve kterých se jim dostane rad, kde nakupovat, co oblékat, kam chodit ke kadeřnici či co jíst.