Rozsáhlý materiál o čínské spionáži po síti dnes uveřejnil týdeník Der Spiegel. V internetové verzi se ale článek objevil již v neděli, jen pár hodin předtím, než se Merkelová měla sejít s premiérem Wen Ťia-paoem.

Útoky vyloučíme, slíbil premiér

Ten nakonec kancléřce slíbil, že čínská vláda udělá vše pro to, aby "vyloučila hackerské útoky". Novinářům ze Spiegelu ovšem minulý týden čínská ambasáda v Berlíně ještě tvrdila, že informace o útoku na vládní počítače je "nepodložená spekulace".

V Německu bylo napadenoněkolik desítek počítačů ministerstva pro vědu a výzkum, hospodářství, a zahraničí, virus se nevyhnul ani úřadu kancléřky Merkelové.

Šlo o takzvané trojské koně, tedy rezidentní viry, které nepozorovaně "špehují" data z napadeného počítače a odesílají je zadanému příjemci.

Ve vládních počítačích fungovaly bez povšimnutí zřejmě několik měsíců.

Odborníci zajistili 160 GB dat

Odborníci podle Spiegelu objevili na 160 gigabytů dat, která by tímto způsobem mohla doputovat do Číny. Podle nejmenovaných expertů jde o cílenou špionáž, jejíž stopy vedou do okruhu čínské armády.

S podobnými útoky se v listopadu 2005 potýkala americká armáda. V Evropě se ale rozmáhá především hospodářská špionáž. "Zaznamenáváme zesílené útoky čínských hackerů," potvrdil mluvčí německé tajné služby BfV Hans Elmar Remberg.

Merkelová ale v Číně jednala především o porušování patentového práva a ochraně klimatu. Víc než vlažného ujištění o úsilí čínské vlády se jívšak zatím nedostalo.

"Čína je připravena nést takovou zodpovědnost, jaká Číně náleží," řekl po tiskové konferenci s Merkelovou premiér Wen.