A podíl Afghánistánu na celosvětové produkci opia, které je výchozí surovinou pro výrobu heroinu, neustále stoupá. V roce 2005 činil 87 procent, vloni 92 procent. Letos už 95 procent.

Kritika Karzáího

Stoupá nejen kvůli větší úrodě, ale také kvůli tomu, že Barma a Laos svůj export drog omezily.

Nová čísla dnes zveřejnilÚřad OSN pro drogy a zločinnost (UNODC). Kritizuje afghánskou vládu prezidenta Hamída Karzáího, že nedostála slibům o snížení produkce opia.

"Situace je velmi špatná a vláda není schopná problém řešit, uvedla šéfka UNODC v Afghánistánu Christina Oguzová.

Sedmdesát procent makových polí se nachází na jihu Afghánistánu, kde je silné protivládní hnutí Taliban. To příjmy z narkoobchodu částečně financuje svoji činnost.

Na východ i na západ

Zemědělci obvykle svojí úrodu prodají překupníkům, kteří pak drogy distribuují do laboratoří a dál do zahraničí. Hlavní distribuční trasy jsou dvě. Na východ přes pákistánský přístav Karáčí a na západ přes Írán.

Vláda není schopná účinně zasáhnout, protože jih země nemá kvůli násilí Talibanu zcela pod kontrolou. A zemědělci nechtějí pěstovat jiné plodiny, protože nejsou tak výnosné jako opium.

Zlepšení nastalo jen na severu Afghánistánu, kde polí ubylo. Tam má kábulská vláda větší vliv.

Exeprti ale tvrdí, že do pašování narkotik jsou namočeni i někteří afghánští politici, zejména na lokální úrovni. Hovoří se rovněž o zapojení některých pákistánských armádních špiček a příslušníků vlivné pákistánské zpravodajské služby ISI.

Američané před časem přišli s nápadem, že budou pole práškovat jedovatými chemikáliemi z letadel. Karzáínávrh odmítl s tím, že by to vyvolalo masové protivládní protesty a příliv sympatií Talibanu