Do země proudí zahraniční pomoc, vláda vypsala odměnu miliónueur za informace, které povedou k dopadení žhářů. Veřejnost ale začíná hledat i politické viníky katastrofy. A jako první je na ráně samozřejmě vláda, vedená premiérem Kostasem Karamanlisem.

Oheň se tak stal předmětem boje mezi jeho konzervativní stranou Nová demokracie a levicovou opozicí, kterou představuje hlavně Panhelénské socislitické hnutí (PASOK).

Ovlivní oheň volby ?

Rétoriku ještě zostřuje fakt, že už 16.září půjdou řekové volit parlament. Zatím nikdo nenavrhl, aby byly kvůli požárům volby odloženy.

"Tato vláda předvedla svoji totální nekompetentnost. Nebyla schopná krizi kolem požádů adekvátně řešit," prohlásil předseda socialistů Geroge Papandreu.

V Atenách už se v pondělí uskutečnila demonstrace, jejíž účastníci skandovali "pryč s vládou!"

Konzervativci se k moci dostali v roce 2004 poté, co předtím mnoho let vládl PASOK. Podle výzkumu věřejného mínění, provedeném těsně před ničivými požáry, si udržovali před socialisty mírný náskok jednoho až dvou procent.

Katastrofa ale může přinést hlasy opozici.

Karamanlis se sice vydal na místa požárů, ale na jiných televizních zábrech byli vidět zoufalí vsničané, jak sami a bez pomoci bojují s plameny.

Vlivný a čtený deník Elefterotypia vyšel na titulní straně s palcovým titulkem "Neschopný!"Vzkaz byl adresován premiérovi Karamanlisovi.

Premiér: Dělám, co mohu

Premiér kritiku odmítá. Tvrdí, že mu jde o záchranu životů a majetku, ne o politikaření. "Pokračujeme v zápase proti ohni s maximálním nasazením," uvedl. Policie zatkla v souvislosti s rozšířením požárůněkoliklidí, mezi nimidva jedenáctileté chlapce.

Řeckem se šíří pověsti, žeohně založili záměrně developeři, aby získali nové pozemky pro výstavbu.

"Je to totální nesmysl. Nikdo, kdo che získat pozemky, na nich nezaloží oheň. To je to nejhorší, co by mohl udělat," citovala BBC Stratose Paradiase z organizace, sdružující řecké developery.

Nynější požáry jsou nejhorší v novodobé historii Řecka. Překonaly katastrofu z roku 1981, kdy oheň zničil 1,5 miliónu hektarů půdy.

Počet obětí bude zřejmě vyšší, protože některé vesnice plameny odřízly od okolního světa.

Greenpeace: Žhářem je státem

Podle organizace Greenepeace jsou požády výsledkem špatně zajištěných skládek ve volné přírodě, bezohledného chování farmářů, kteří pálí trávu, stejnětak jako někteří developeři.

"Největším žhářem je stát, protože nedokáže zajistit zejména ochranulesů v blízkosti měst a má děravé, nejasné zákony," říká šéf řecké odbočky Greenpeace Nikos Charalambides.