Za 20.000 dolarů musejí rekruti nastoupit do konce září

Po dvou měsících rostoucího nezájmu nováčků se krok podle oficiálních statistik vyplácí. Od konce července - kdy program začal - 92 procentrekrutů s jednorázovou odměnou v přepočtu 400.000 korun souhlasilo. Jejich celkový počet dokonce odvě procentapřerostl očekávání.

Pro nováčky to ale znamená, že se základním výcvikem začnou ještě do konce září. A tím pádem jim hrozí, že do Iráku či Afghánistánuodjedou mnohem dřív, než ostatní branci.

Kvantita za kvalitu?

Na nezájmu o službu v ozbrojených složkách se podle pozorovatelů podepisuje klesající popularita války v Iráku.

Americká armáda proto ve svých požadavcích vůči rekrutům v posledních letech už několikrát slevila.Početní stav80 tisíc vojáků chce ale do konce září, kdy končí fiskální rok,naplnit za každou cenu.

"Dělají, co můžou," řekla deníku Washington Post Cindy Wiliamsová, analytička z programu bezpečnostních studií na Polytechnickém institutu v Massachusetts.

"V armádě jsme to už viděli, je to výměna kvantity za kvalitu. Myslím si, že jsou teď ochotni vzít kohokoliv. Kohokoliv, kdo vejde do dveří a nechá se hned najmout."

Muvčí armády to odmítá. "Narukování výměnou za peníze a vzdělávací programy je součástí přijímacího procesu od roku 1973, kdy jsme přeměnili armádu v dobrovolnickou ozbrojenou složku," říká Douglas Smith.