Deník Washington Post s odvoláním na své zdroje v Bílém domě napsal, že v září prezident požádá Kongreso schválení dalších padesáti miliard dolarů na válku v Iráku.

"Znamená to, že i přes odpor demokratůBush věří, že si v Iráku prosadí svou,a nepočítá s nejbližší době s žádným stahováním vojáků," uvedl Washington Post.

Rozdělený Kongres

Demokraté získali v listopadových volbáchvětšinu v obou komorách Kongresu - Sněmovně reprezentantů i Senátu. Výsledekje všeobecně považovánza výraz nespokojenosti Američanů s průběhem války v Iráku.

Američtí zákonodárci jsou v otázce Iráku rozdělení. Demokraté žádají postupný odchod, protože podle nichse situace v zemi i přes přítomnost amerických vojáků jen zhoršuje.

Většina republikánů se naopak domnívá, že Bush by měl vydržet avojákynestahovat,protože teroristé a odpůrci USA v Iráku a na celém Blízkém východě by si to vyložili jako svoje vítězství.

Většina Američanů podle průzkumu veřejného mínění podporuje spíše stanovisko demokratů.

Vojáci v Iráku přežijí Bushe ve funkci

Nedávno Bush zvýšil počet vojáků v Iráku na 160 tisíc. Vrchní velitel amerických sil generál David Petraeus má v polovině září v Kongresu přednést obsáhlou zprávu o vývoji války v Iráku.

Sám Bush před časem uvedl, že podle jeho názoru budou američtí vojáci v Iráku i po jeho odchodu z prezidentské funkce. Tedy po lednu 2009.

Více než čtyři roky trvající válka připravila o život přes 3 700 Američanů.