Po násilnostech, při kterých v ulicích Karbaly zemřelo 52 osob a na tři sta bylo zraněno, ale policie oslavy přerušila a poutníky evakuovala z blízkosti svatyň

Karbala: Poutníci pod palbou

Sporadická střelba byla v centru města slyšet i dnes ráno.

Vojenské vozy projíždějí kolem svatyň a vojáci z nich hlásí tlampači, aby se lidé nepřibližovali. Obě velké karbalské svatyně byly při úterní palbě lehce poškozeny.

Podle policie jsou za násilím znepřátelené šíitské milice.

Jedna skupina, Mahdího armáda, hájí zájmy radikálního duchovního Muktady Sadra. Druhá,brigády Badr,je ozbrojeným křídlem Nejvyššího islámského iráckého shromáždění (SIIC).

Málikí vyhlásil výjimečný stav

Zákaz vycházení Málikí vyhlásil přímov Karbale, během své osobní návštěvy města.

"Po příjezdu vojenských posil je situace v Karbale pod kontrolou. Do ulic byly vyslány speciální policejní a vojenské oddíly," oznámil Málikí.

Pro udržení pořádku bylo do Karbaly vysláno ještě před zahájením obřadů na 15 tisíc vojáků a policistů. Když se pořádkové síly snažily palbu v centru města zastavit, pálili po policistech podle svědků milicionáři ze střech domů.

Boje mezi milicemi se v úterý rozšířily i do dalších částí Iráku. Jsou hlášeny ze dvou šíitských čtvrtí Bagdádu a z města Kút. Policejní posily byly vyslány do šíitského města Díváníja, kde skupina ozbrojenců začala střílet na mešitu využívanou stoupenci SIIC.Kvůli minometné palbě byl vyhlášen zákaz vycházení také v šíitském Nadžafu.