"Nejsem gay. Nikdy jsem nebyl gay," snažil se v úterý zachránit před médii svou politickou kariéru 62letý Craig. "Neudělal jsem nic špatného," dodal s tím, že bere zpět tři týdny staré přiznání k nevhodnému chování.

Z něj policie senátora obvinila poté, co v červnu dělal na letišti v Minneapolis neslušné návrhy muži ze sousední toalety. Až později zjistil, ženarazil na utajeného příslušníka letištní policie.

Mnutí prstů, klepání nohou

Seržant Dave Karsnia do protokolu podle CNN napsal, že Craig nejdříve nahlédl do kabinky a mnul si před ním prsty. Poté obsadil vedlejší záchod a v prostoru pod zástěnou klepal pravou nohou na zem. "Jde o signál používaný lidmi, kteří vybízejí k sexuálnímu kontaktu," vypověděl Karsnia, jenž na místě čekal právě na podobnou chvíli.

Návštěvníci pánské toalety si totiž stěžovali, že tam k podobnému obtěžování dochází.

Když se Craigova pravá noha dotýkala jeho levé, ukázal mu služební odznak a senátora odvedl na služebnu. Výsledek? 500 dolarů pokuty a roční podmínka.

Politik jakoukoli vinu odmítá. Policie podle něj pochybila. Sám je údajně obětí tlaku a "honu na čarodějnice" ze strany deníku Statesman z jeho rodného státu Idaho. List v posledních jedenácti měsícíchpodrobil jeho sexuální orientaci bedlivému zkoumání.

"Rozhodl jsem se přiznat, abych dostal nižší trest a doufal jsem, že tím to skončí. Nehledal jsem pomoc u právníka, přátel, spolupracvníků, či rodiny.Byla to chyba, které hluboce lituji," promlouval knovinářům Craig, zatímcoza ruku pevně držel svou manželku.

"Je to nechutné"

Republikánské vedení mu příliš nevěří. Požádalo proto etický výborSenátu, aby případ vyšetřil. Craig už oznámil, že končí s prací na prezidentské kampani Mitta Romneyho, republikánského guvernéra státu Massachusetts. Zda bude příští rok už počtvrté kandidovat do Senátu, oznámí v září.

"Je to nechutné," reagoval Romney pro NBC. "Zklamal americký lid".

Craig si v posledních letech získal oblibu zejména u konzervativních voličů. Jeho senátní záznamy ukazují, že v minulosti opakovaně hlasoval proti manželství osob stejného pohlaví. Svůj hlas nedal ani federálnímu zákonu, který by umožňoval potrestat zaměstnavatele diskriminující pracovníky kvůli jejich sexuální orientaci.