Tak jakov případě princezny Diany. V pátek tomu bude deset let, co Mercedes, ve kterém princezna seděla se svým přítelem Dodim al-Fayedem, havaroval krátce po půlnoci v pařížském tunelu.

Když se tehdy Britové a s nimi i další Evropané probouzeli do nedělního rána, v televizních a rozhlasových zpravodajských stanicích se už nehovořilo o ničem jiném než o pařížské dopravní nehodě.

832 stran mnohé nepřesvědčilo

Uplynulo deset let a pro policejní vyšetřovatele je věc už minulostí. Výsledkem jejich práce je zpráva o 832 stranách.

Viník a příčina jsou stanoveny jasně. Příliš vysoká rychlost Mercedesu a alkohol v krvi řidiče Henriho Paula.

Milovníci záhad, konspirací a příběhů o tom, že nic se neděje náhodou a vše někdo odněkud z pozadí řídí, samozřejmě uspokojeni nejsou.

Nejrůznější teoretické konstrukce o tom, kdo mohl mít na smrti princezny zájem, se šíří dál. Na internetu, v knihách, v barech a hospodách.

Hlavním zpochybňovačem oficiální verze je otec Dianina přítele Dodiho. Egyptský miliardář Mohamed al-Fayed, usazený už mnoho let ve Velké Británii.

U příležitosti desátého výročí to znovu dal najevo.

"Diana a můj syn byli zabiti, stali se obětí spiknutí. Někteří lidé se báli, že princezna si vezme mého syna za manžela. Báli se toho, co my mohla dělat nebo říkat," řekl al-Fayed novinářům.

Muslimové věří ve vraždu

TeziMohameda al-Fayedado značné míry přejal celý islámský svět. Tento názorrezonuje v ulicích, médiích, kavárnách i obchodech hlavně na Blízkém východě.

Diana údajně musela zemřít, protože bylo nemyslitelné, aby si matka následníků britského trůnu vzala za muže muslima.

Mohamed al-Fayed se spolu s dalšími lidmi, které závěry vyšetřování nepřesvědčily,upínáhlavně k existenci záhadného Fiatu Uno bílé barvy.

Tento vůz projížděl v době havárie tunelem a údajně se střetl s Dianiným Mercedesem. Policistům se však nepodařila Fiat nalézt.

Někteří svědci prý navíc viděliodjíždět z místa nehody další automobil "tmavé barvy".

Al-Fayed také zpochybnil krevní testy řidiče Henriho Paula. Podle něj není prokazatelné, že krev, v níž byl nalezen alkohol, skutečně patřila řidičovi.

Podvod? Zbrojaři?

Vyznavači teorie o vraždě řízené státem se navíc dělí na dvě skupiny. Někteří tvrdí, že rozkaz k akci přišel z nejvyšších míst monarchie. Druzí věří tomu, že šlo o operaci vymyšlenou uvnitř britské zpravodajské služby MI6.

Své příznivce mají i další teorie. Například ta, že Diana ve skutečnosti nehodu fingovala, aby začala na jiném místě nový, klidný život. Bez tlaku, kterému byla v předchozích letech jako princezna vystavena.

Populární je i verze zosnování vraždy zbrojařskými kruhy.Prýse bály, že Diana se svojí kampaní proti nášlapným minám sníží zisky výrobců zbraní.

Objevují se rovněž "zaručené" zprávy, že terčem útoku nebyla Diana, ale Dodi al-Fayed.Mělo jít o pomstu konkurence za některé jeho podnikatelské aktivity.

Al-Fayed: Dianačekala dítě

Zřejmě navždy opředené dohady zůstane i údajné Dianino těhotenství. Brzy po nehodě se rozšířila pověst, že když přijel do tunelu lékař, princezna byla při vědomí a pošeptala mu, že je těhotná.

Pitva to ale neprokázala. Stejně tak jako rozbor Dianiny krve, která zůstala na automobilu. Mohamed al-Fayed ale tvrdí, že Diana i Dodi muprinceznino těhotenství potvrdili.

Specialista na výzkum konspiračních teorií Alastair Spark z Winchesterské univerzity tvrdí, že úvahy o tajném pozadí podobných událostí pravděpodobně nikdy nezmizí a budou se objevovat znovu a znovu.

Lžou politici vždy?

"Základem je přesvědčení, že veřejnost je politiky a lidmi s možností rozhodovat vždy klamána a nedoví se od nich úplnou pravdu. Mnoho lidí se domnívá, že je vždy obelháváno, že vláda nikdy neřekne vše," řekl Spark agentuře Reuters.

Kromě Diany jsou centrem divokých spekulací o pozadí činů z poslední doby například útoky 11.září či smrt palestinského vůdce Jásira Arafáta.

Z dřívějška pak třeba rozšíření AIDS, smrt Johna Lennona a atentáty na prezidenta Johna F. Kennedyho nebo papeže Jana Pavla II.