Záplavysi tam za posledních pár dnů vyžádaly přes stovku životů, téměř 300 lidí je raněno. OSN ve čtvrtek zveřejnila zprávu, že je potřeba pomoc nejméně 20 milionů dolarů, aby se zajistila pitná voda, jídlo a náhradní bydlení protři miliony postižených.

"Jak súdánská vláda ajejí spřízněné jednotky, tak opoziční vzbouřenci v Dárfúru - musí uvědomit, že civilisté se už nemohou dále stávat oběťmi jejich politických sporů."

Voda brala pole i dobytek

Záplavy si kromě lidských životů braly ve velkém také dobytek, jedinou obživu místních obyvatel. Podle Awada Widatalláha Husseina z vládního pohotovostního týmu uhynulo asi 36.000 kusů domácích zvířat.

Po řádění velké vody zůstalo nejméně 200.000 lidí bez domova. Voda zničila také 42.000 hektarů úrodné půdy, uvádí se v prohlášení Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti OSN (OCHA).

Situace se zhoršujei v jižním Súdánu, postiženém občanskou válkou. Tam je většina obyvatel závislá na zemědělství.Teď však bahno zanáší jejich pole.

Vypukla cholera? Vláda to popírá

Podle OCHA hrozí, že se mezi 3,5 milionemzdejších obyvatel může rozšířit epidemie. Doteď zemřelo 57 lidí na nemoci způsobené kontaminovanou vodou. Světová zdravotnická organizace (WHO) také již dříve varovala, že se v provincii Gedaref rozšířila cholera.

Ta, pokud se neléčí, můžezpůsobit smrt během několika hodin. Podle súdánského ministerstva zdravotnictví však žádná epidemie cholery v oblasti nevypukla. Na toto tvrzení WHO odmítlo reagovat.

Poslední případ cholery zabil v Súdánu přes 700 lidí a postihl celkem 25.000 osob. Podle analytiků slovo cholera vlády z politických důvodů nerady používají.