Uživatel, který na internetu vystupuje pod přezdívkou "Pět minut každý den" napsal v jedné z diskuzí, že japonští ninždové vyzvali čínské šaoliny na souboj, který byl pro mnoho mnichů z horského kláštera nad jejich síly.

"Skutečnost, že mniši nebyli schopni nindže porazit, zpochybňuje příliš sebevědomé pojmenování šaolinů jako mistrů boje," píše.

Jde o pomluvu, píší čínské noviny

Čínské noviny dnes jeho slova popírají. "Odmítáme podobné pomluvy. Je to útok na šaolinský klášter stejně jako na celý čínský národ a všechna bojová umění," prohlásil jeden z minichů.

"Zprávy o porážce jsou výmyslem a požadujeme, aby se anonymní uživatel celému čínskému národu omluvil," stojí v Beijing News.

Šaolini versus nindžové:Kdo z koho?

Legendy o šaolinském klášteře vypráví, že sem v 6. století n. l. přišel mnich Bodhidharma a začal zde vyučovat zen-buddhismus a bojové umění kung-fu. Podle šaolinů jde o styl pěti zvířat: draka, hada, leoparda, tygra a jeřába.

Z kung-fu se sice později na Okinawě vyvinulo i typicky japonské karate, ale šaolini nejsou v Japonsku příliš oblíbení. "Máme řadu vlastních bojových umění," tvrdí Japonci.

 

Šaolinský klášter je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí a na Západě proslul například díky televiznímu seriálu "Kung Fu: Leganda pokračuje" v titulní rolli sešaolinským mnichem Kwai Chang Cainem.

Nindžové byli naopakprofesionální japonští zabijáci a špióni z dob středověkého Japonska, kteří ovládali umění převleku, skrývání se, improvizace a odhadování protivníkových slabých stránek.

Dodnes se soutěží v bojovém umění nindžucu, což v překladu znamená "umění být neviditelným".

Napjaté čínsko-japonské vztahy

Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou velmi citlivé již od počátku minulého století, kdyJaponsko okupovalo čínské území.

Jakýkoliv citlivá zmínka Číňanů o Japonsku a naopak jeprotopovažována za cílenou provokaci. A jak se ukazuje, Peking bere vážně i anonymní internetové uživatele, jejichž totožnostnení možné odhalit.