Pořadí v první desítce se jinak příliš nemění. Na druhou příčku poskočila čínská vicepremiérka Wu I, naopak na čtvrté místo se propadla americká ministryně Condoleezza Riceová.

Pomyslné akcie některých političek ale procházejí velkou proměnou. Hillary Clintonová si pohoršila o deset příček a je letos 25., bodovala naopak královna Alžběta II.: ta přeskočila hned třiadvacet pozic a otevírá třetí desítku seznamu.

Stovce nejmocnějších žen světa dominují manažerky a ředitelky firem, političek je rovných dvacet, mezi jinými také dvě francouzské ministryně nebo novozélandská premiérka Helen Clarková.

Merkelová na vrcholu. Moci i popularity

Merkelová na cestě na vrchol popularity, který teď v Německu zažívá, urazila velký kus cesty. Z někdejší nevýrazné ministryně pro ženy a mládež se za patnáct let vypracovalav sebevědomou šéfku CDU a předsedkyni německé vlády.

Zvládá také dobře svou mediální prezentaci. A právě to jí mnohdy vytýká opozice: před nedávnem si totiž vyjela například do Grónska, což byl podle Zelených jen drahý výlet za peníze daňových poplatníků.