"Jednání pokračují za zprostředkování Ruska, Evropské unie a USA. Cílem je pomoci oběma stranám dospět k dohodě. Podpoříme cokoliv, na čem se dohodnou," řekl Lavrov. "Ale cílem jednání je pomoci stranám v nalezení shody, nikoliv jim vnutit řešení," dodal.

Albánci varují: Vyhlásíme nezávislost i bez vás

Kosovo je srbskou provincií, kterou spravuje OSN od roku 1999, kdy NATO bombardováním z oblasti vytlačilo srbské jednotky a zastavilo pronásledování Albánců.

Evropská unie nyní podporuje vyhlášení nezávislosti Kosova, nejprve pod mezinárodním dohledem. Proti je ovšem Srbsko a jeho hlavní spojenec Rusko, které hrozbou použití veta zablokovalo začátkem léta přijetí tohoto návrhu v Radě bezpečnosti OSN.

Wolfgang Ischinger, vyjednávač "trojky" za Evropskou unii uvedl, že programu probíhajících jednání dělení provincie, kde si v enklávách na severu udrželi místní Srbové převahu, nefiguruje.

Priština i Bělehrad rozdělení Kosova odmítají, i když se dohodě o budoucnosti provincie nikterak nepřiblížily. Kosovští Albánci naopak uvedli, že pokud vyjednávání budou bezvýsledná, vyhlásí nezávislost sami.

Takto vyhlášenou nezávislost by poté zřejmě podpořily i některé země EU a také USA, a toi bez rezoluce OSN, což by nepochybně vyvolalo nové napětí ve vztazích s Bělehradem a Moskvou.