Agentura AP s odkazem na nejmenovaného vysoce postaveného představitele izraelské armády uvedla, že armáda nezahájí trestní vyšetřování incidentu, což znamená, že voják ani nikdo z jeho velitelů nebude potrestán.

Izraelská armáda uvedla, že se její vojáci při operaci v Džanínu stali terčem silné palby ze všech stran. Střelbu opětovali, a to i na místo, kde abú Aklahová stála, tedy asi 200 metrů od jejich pozice. Podle armády se však vojákům nepodařilo odhadnout, že se jedná o novinářku.

Zástupkyně šéfa policie v kanadské provincii Saskatchewan Rhonda Blackmoreová na tiskové konferenci ve městě Regina u fotografií dvou mužů podezřelých ze série útoků nožem, 4. září 2022
Sérii útoků bodnou zbraní nepřežilo v Kanadě deset lidí. Pachatelé jsou na útěku

Armáda uvedla, že "existuje vysoká pravděpodobnost, že paní abú Aklahovou omylem zasáhla palba Izraelských obranných sil (IDF), jejímž cílem byly podezřelé osoby, které byly identifikovány jako palestinští ozbrojenci". Podle armády je ovšem rovněž možné, že novinářku zasáhli palestinští ozbrojenci.

Smrt abú Aklahové, která byla po dvě desetiletí jednou z nejznámějších tváří informujících o izraelsko-palestinském konfliktu, vyvolala rozhořčení po celém světě, zejména poté, co policie ztloukla truchlící na jejím pohřbu v Jeruzalémě.

Jiné výpovědi svědků mezitím zpochybňují, že se izraelští vojáci stali terčem palby z místa, kde novinářka stála. „Všechny důkazy, fakta a vyšetřování prokázaly, že Izrael byl pachatelem a že Šírín zabil a měl by nést odpovědnost za svůj zločin,“ uvedl mluvčí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

Není možné určit zdroj střelby

Izraelské vyšetřování, které zahrnovalo rozhovory s izraelskými vojáky, analýzu místa činu a také zvukových a obrazových záznamů, dospělo k závěru, že "není možné jednoznačně určit zdroj střelby", která zabila abú Aklakovou. Izrael přitom opakovaně odmítl, že by jeho vojáci na novinářku stříleli cíleně, a uvedl, že podle závěrů vyšetřování vojáci jednali v souladu s pravidly.

Pokus o atentát na argentinskou viceprezidentku Cristinu Fernandez Kirchnerovou. Střelci v poslední vteřině selhala zbraň.
VIDEO: Útočník chtěl zastřelit argentinskou viceprezidentku. Zbraň ale selhala

„Se stoprocentní jistotou můžeme říci, že žádný voják IDF úmyslně nestřílel na reportérku nebo nezúčastněnou osobu na místě,“ prohlásil vysoce postavený izraelský vojenský představitel, který novináře seznámil se závěry vyšetřování.

Zpráva Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) v červnu uvedla, že abú Aklahová stála s dalšími novináři a podle helmy a modré neprůstřelné vesty s označením "press" byla jasně identifikovatelná jako novinářka, když byla zastřelena jedinou kulkou. Při incidentu byl postřelen další palestinský novinář Alí Samúdí. Podle zprávy novinářku na základě dostupných informací zabila střelba izraelských vojáků, nikoli palestinských ozbrojenců.

Chybí důkazy

Palestinští představitelé a rodina abú Aklahové uvedli, že se domnívají, že novinářka byla zabita úmyslně, a odmítli izraelská prohlášení, že v blízkosti místa, kde stála, byli ozbrojenci.

„Naše rodina není tímto výsledkem překvapena, protože je zřejmé, že izraelští váleční zločinci nemohou vyšetřovat své vlastní zločiny. Zůstáváme však hluboce zraněni, frustrováni a zklamáni,“ uvedla rodina v prohlášení, přičemž opět vyzvala k nezávislému vyšetřování v USA a u Mezinárodního trestního soudu (ICC).

Hinduistické ženy v Indii jsou často pronásledovány muži.
Otřesný případ. Muž upálil zaživa hinduistickou dívku, byl jí posedlý

Forenzní analýza smrtícího projektilu provedená pod americkým dohledem v červenci byla neprůkazná, jelikož kulka byla příliš poškozená.

Americké ministerstvo zahraničí v červenci dospělo k závěru, že abú Aklahovou zřejmě zabila střelba z izraelských pozic, ale že neexistují důkazy svědčící o tom, že by na ni izraelští vojáci stříleli úmyslně.