„Asie žízní po želvách, zlikvidovali mnohé jejich druhy prostě kvůli jejich nadměrnému odchytu na jídlo; a stejně by to dopadlo tady, kdybychom to dovolili,“ zdůraznil zástupce alabamského úřadu pro ochranu přírody a přírodní zdroje Mark Sasser.

Zákon, který vstoupil v platnost na začátku měsíce, zakazuje veškerý komerční odchyt divoce žijících sladkovodních želv na prodej nebo obchod. Povoluje nicméně sběr dvou želv denně pro jejich chov jako domácích mazlíků, netýká se to však chráněných druhů. Dodržování zákonného předpisu úřady hodlají přísně kontrolovat

Podle Sassera se s některými z ohrožených druhů obchoduje na černém trhu a tyto želvy pak obvykle končí jako domácí zvířata.

Dříve obchodníci museli získat povolení pro sběr želv od alabamských úřadů a směli sebrat pouze deset želv denně. Každý měsíc také měli za povinnost odevzdávat zprávu o počtu sebraných želv. Avšak úřady se zřejmě na údaje v těchto dokumentech nemohly spoléhat.

Poptávka po želvách v asijských zemích způsobila vyhubení mnoha druhů a také to, že další se na pokraji vyhubení ocitly, upozornil zoolog z univerzity v Auburnu Jim Godwin. Zároveň s tím prudce stoupal vývoz želv ze Spojených států.

Nepřehledná situace

Zoolog připomněl, že na jihovýchodě USA existovala široká různorodost želvích druhů – dokonce byla alabamská biodiverzita druhou největší na světě, co se týče sladkovodních druhů želv. Ale situace je nyní nepřehledná, proto zatím odborníci nedokážou odhadnout, jaký dopad bude zákaz mít.

Většina vajec, které želví samice nakladou za svůj život, padne za oběť přirozeným predátorům. Samice také dorůstají větší velikosti, což předpokládá i větší množství masa a primární cíl sběračů, vysvětlil dále Godwin.

Na ochranu želvích populací budou muset přijmout podobná opatření i další americké státy. Odhaduje se, že američtí obchodníci odchytí a prodají každý rok přes dva miliony želv. Některé státy nemají adekvátní ochranné směrnice, situace se však v tomto směru zlepšila například na Floridě, v Oklahomě a Jižní Karolíně.