„Alan Bean jednou řekl ‘Mám nejhezčí život na světě’. Je to uklidňující pocit, když si na to můžeme vzpomenout, zatímco nad ním truchlíme,“ napsal v prohlášení Jim Bridenstine, šéf americké vesmírné agentury NASA, která o Beanově úmrtí informovala. Poslední žijící člen posádky mise Apollo 12 zemřel obklopen svými blízkými v houstonské nemocnici Houston Methodist Hospital.

„Alan byl nejsilnější a nejlaskavější muž, kterého jsem kdy znala. Byl to láska mého života a moc mi ho chybí,“ uvedla ve svém prohlášení Leslie Beanová, která byla jeho manželkou 40 let. „Rodilý Texasan, Alan zemřel v klidu v Houstonu obklopen těmi, kteří ho milovali,“ píše se dále v prohlášení.

Astronaut Bruce McCandless, který jako první astronaut na světě letěl nepřipoutaný vedle kosmické lodi.
Zemřel americký astronaut, který jako první letěl nepřipoutaný vesmírem

Původně zkušební pilot vojenského námořnictva vstoupil do amerického kosmického programu v roce 1963. Po intenzivním výcviku byl zařazen do programu Gemini a jmenován záložním posádky lodi Gemini 10.

Když byl projekt Gemini v roce 1966 ukončen, přeškolil se na lety Apollo. Nejprve byl jmenován do záložní posádky mise Apollo 9, ale své šance podívat se do vesmíru se dočkal až v roce 1969, kdy se ve věku 37 let stal členem hlavní posádky Apolla 12 jako pilot měsíčního modulu.

Americký astronaut na Měsíci
Vrátíme Američany na Měsíc, oznámil Trump. Zadal NASA přípravu i mise na Mars

Apollo 12, šestý pilotovaný let programu Apollo a druhý, kdy lidé přistáli na Měsíci, odstartoval z mysu Canaveral 14. listopadu 1969. Kromě Beana tvořili jeho posádku ještě Charles Conrad a Richard Gordon. Spolu s Conradem pak Bean přistál v lunárním modulu na Měsíci a stal se po Conradovi čtvrtým mužem, který vystoupil na jeho povrch.

Po návratu na Zemi spolu s ostatními členy posádky a manželkami absolvoval přednáškové turné po celém světě. Několikrát byl také televizním spolukomentátorem u dalších letů Apolla. Byl povýšen do hodnosti námořního kapitána a získal celou řadu ocenění.

Posádka Apollo 1 - Grissom, White, Chaffee
Zbytečné oběti vesmírných programů: Apollo 1 se změnilo v ohnivé peklo

Do vesmíru se vrátil v červenci 1973 jako velitel lodi Skylab 3. Na vesmírné stanici Skylab plnil spolu s dalšími dvěma astronauty zadané vědecké úkoly celé dva měsíce. Celkem strávil ve vesmíru 69 dní 15 hodin a 45 minut.

Po odchodu z námořnictva v roce 1975 přijal funkci vedoucího operační a tréninkové skupiny budoucích kosmonautů, kde působil až do roku 1981. Zvolil si také zajímavého koníčka. Prosadil se jako úspěšný malíř obrazů s vesmírnou tématikou, na kterých zachycoval nejen vlastní zážitky z vesmíru, ale i svých kolegů z projektu Apollo.