Zpráva, která byla vypracována ve spolupráci s Londýnskou zoologickou společností, se opírá o pozorování přes 16 700 populací čtyř tisíc živočišných druhů na celém světě. 

"Situace je opravdu špatná a stále se zhoršuje," řekl ředitel WWF Marco Lambertini, podle něhož je jedinou pozitivní zprávou to, že víme, co přesně a proč se děje. 

Ilustrační foto
Víc plastů než ryb? Na alarmující stav ekosystému upozorňuje světový den oceánů

Populace volně žijících zvířat ubývají po celém světě. Některé tropické regiony jsou však obzvlášť postižené. V blasti Jižní Ameriky klesla populace za posledních 44 let o téměř 90 procent. V Severní Americe a Grónsku klesl počet živočichů o 23 procent a v rozsáhlé oblasti Evropy, severní Afriky a Blízkého východu o 31 procent. Počet sladkovodních živočichů zaznamenává úbytek o 80 procent.

Zvířata přicházejí o přirozené prostředí

Současná míra vymírání živočišných druhů je nyní stokrát až tisíckrát vyšší než před pár stovkami let, kdy lidé začali měnit chemii Země a pomalu vytlačovat jiné tvory. Za hlavní příčinu se nyní pokládá skutečnost, že zvířata ve velkém měřítku přicházejí o své přirozené prostředí. Intenzivní zemědělství, těžba a urbanizace přispívají k úbytku lesů a vyčerpávají půdu. K tomu se přidává nadměrný rybolov, pytláctví, znečištění, invazivní druhy, nemoci a klimatické změny.

Padesát let úsilí o ochranu přírody však zaznamenalo velkolepé úspěchy v navýšení populací tygrů, medvědů či tuňáků obecných. "Pokud bychom toto nedělali, situace by byla mnohem horší," řekl Lambertini.

Oteplování ohrožuje kupříkladu lední medvědy, kterým taje zem doslova pod nohama.
Teplá Arktida, studené kontinenty. Alarmující počasí znepokojuje vědce

"Ochrana přírody ale nezahrnuje jen tygry, pandy a velryby - zvířat, co se nám líbí," dodal. "(Ochrana přírody) má mnohem širší záběr: na planetě s nestabilním klimatem, vyčerpanými oceány, zamořenou půdou a prázdnými lesy, na planetě připravené o biodiverzitu člověka zdravá a vzkvétající budoucnost nečeká," dodal.

Podle posledních údajů tvoří divoká zvířata nyní pouze čtyři procenta savců na Zemi, přičemž lidé tvoří 36 procent a hospodářská zvířata zbylých 60. Před tisícem let byl tento poměr mezi zvířaty přesně opačný. 

Mořské korály vymřou nezvratně

"Statistika je děsivá," uvedl Piero Visconti, výzkumný pracovník Mezinárodního institutu pro analýzu aplikovaných systémů a jeden ze spoluautorů zprávy. "Na rozdíl od poklesu počtu obyvatel, je vymírání těchto druhů nezvratné," dodal s tím, že například pro mořské korály a další tyto ekosystémy již může být na záchranu pozdě. Vlivem oteplujícícho se oceánu byla totiž zničena až polovina hlubinných útesů, které podporují čtvrtinu veškerého mořského života. 

Sopka Villarica je jedním z mála vulkánů na světě s aktivním lávovým jezerem.
Masivní sopečná erupce. Jak před 250 miliony let téměř zanikl život na Zemi?

Dokonce i kdyby se lidstvu podařilo udržet globální oteplování na 1,5 stupně Celsia, což je podle některých vědců nemožné, bude úmrtnost korálů pravděpodobně 70 až 90procentní.

V celosvětovém měřítku se lidská ruka nedotkla pouze 25 procent půdy, v roce 2050 bude podle odborníků lidského zásahu ušetřeno už jen deset procent půdy.Za posledních 50 let se plocha amazonských deštných pralesů, plic planety, zmenšila o 20 procent a stále jí ubývá, zejména kvůli pěstování sóji, palmy olejné a chovu zemědělských zvířat.  Rok co rok se také krátí interval, během nějž se celosvětově spotřebují všechny zdroje, které dokáže planeta za rok obnovit. V roce 2018 byla tato hranice stanovena na 1. srpna. 

Austrálii sužují extrémní vedra
Globální oteplování se blíží ke kritické hranici. Ohrožuje stovky milionů lidí