Demokratická strana podala trestní oznámení na generální prokuratuře a uvedla, že Rama, který tehdy byl opozičním vůdcem, při převodu peněz porušil americké a albánské zákony, jen aby se dostal na volební akci v San Francisku v říjnu 2012.
Minulý týden se osmačtyřicetiletý Američan albánského původu Bilal Shehu přiznal u federálního soudu v New Jersey, že se dopustil přehmatů při opatřování zahraničních příspěvků a darů na Obamovu kampaň.
Rama popřel, že by se zúčastnil jakékoliv volební akce prezidenta Obamy, anebo že by zaplatil vstupné na takovou akci. Nicméně připustil, že se setkal s Shehuem – „jako představitelem albánské komunity v New Yorku".
„Edi Rama spáchal nejméně tři trestní činy a měl z nich osobní prospěch," prohlásil opoziční poslanec Eduard Halimi při podávání trestního oznámení.
Předvolební kampaň
Rama pyšně využíval fotografie ze setkání s Obamou před parlamentní volbami, které vynesly jeho socialisty k moci.
„Premiér Rama neměl nic společného s jakýmkoliv nelegálním financováním. Jediný ‚zločin', který spáchal v roce 2012, byla fotografie s prezidentem USA v době, kdy albánská vláda a její šéf měli zavřené dveře a mezinárodní vztahy Albánie trpěly," uvedl premiérův úřad v reakci na obvinění.
Není jasné, zda se prokuratura rozhodne vést vyšetřování, protože nejprve hodlá prozkoumat právní základ trestního oznámení.
Podle dokumentů z vyšetřování vedeného FBI Shehu dostal peníze od neuvedeného zdroje z ciziny a poskytl je na volební fond, aby zakryl jejich původ a cizinec se mohl zúčastnit volební akce. Ramovo jméno nebylo v případu zmíněno. Podle dokumentů byl cizinci zamítnut přístup na akci v San Francisku, ale směl se vyfotografovat s prezidentem.
Podle úřadu státního žalobce v New Jersey nebyl obviněn nikdo z výboru volebního fondu a výbor plně spolupracoval při vyšetřování.
Očekává se, že Shohu si vyslechne rozsudek 5. října. Žalobce žádá maximální možný trest pěti let vězení a pokutu ve výši 250.000 dolarů (asi šest milionů korun).