Nadace na záchranu orangutanů bornejských uvedla, že lidoop pojmenovaný Alba od chvíle nalezení loni v dubnu nabral na váze více než třikrát. Jméno, které orangutanice získala v celosvětové anketě, znamená v latině bílá a ve španělštině úsvit.

Alba a další zotavená orangutanice Kika byly vypuštěny ve středu uvnitř národní parku Bukit Baka Bukit Raya po více než 24hodinovém putování z jejich rehabilitační stanice v autě, na člunu a posléze pěšky.

Nadace původně plánovala vytvořit pro Albu pětihektarový "lesní ostrov", spíše než ji vypustit do skutečně přirozeného prostředí. Důvodem byly obavy ze zdravotních problémů způsobených jejím albinismem, k nimž patří špatný zrak a sluch a náchylnost k rakovině kůže.

Vládní Agentura pro ochranu přírody a další indonéské organizace však rozhodly, že bude pětiletou Albu vhodné vypustit přímo do divočiny díky její dobré fyzické formě a "divokému" způsobu chování. Bude elektronicky sledována a pravidelně kontrolována lékařským týmem.

Sebevědomá Alba

"Alba nemá komplex méněcennosti, jak jsme si dříve mysleli. V porovnání s dalšími orangutany je velmi sebevědomá," řekl veterinář Agus Fathoni. "Myslím, že skutečné nebezpečí jí hrozí od lidí. Máme obavu z pytláků, neboť její vrozená barevná odchylka z ní dělá snadný terč," dodal Fathoni. V jejím novém domově na ni proto budou dohlížet zvláštní hlídky ochránců přírody a správy parku.

Orangutani, hnědooranžoví primáti známí pro svou mírnou povahu a inteligenci, jsou kriticky ohroženým druhem. V přírodě se nacházejí pouze na ostrovech Sumatra a Borneo.

Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), která prohlásila orangutany bornejské za kriticky ohrožený druh v roce 2016, se jejich počet od začátku 70. let snížil o téměř dvě třetiny. Příčinou je především rozdrobení jejich lesního životního prostoru v důsledku rozvoje plantážního zemědělství. Orangutan sumaterský je samostatným druhem a kriticky ohrožený je už od roku 2008.