USA jsou podle ní dál „nenahraditelným státem", který už ale nechce všechno dělat sám.

Supervelmoc Čína

Albrightová, jež byla šéfkou diplomacie za demokratického prezidenta Billa Clintona a nyní radí Baracku Obamovi, v rozhovoru odmítla, že by Spojené státy přepouštěly pozici supervelmoci Číně. „Samozřejmě že republikánský kandidát Mitt Romney se snaží takové obavy ze sestupu demagogicky rozdmýchávat. To ale jen ukazuje, jak zpátečnický je Romneyho pohled na zahraniční politiku," kritizovala Albrightová Obamova vyzývatele v úterních prezidentských volbách.

„Prezident Obama vždycky zdůrazňoval, že se USA staly dokonce silnějšími, neboť mohou v multipolárním světě spoléhat na silné partnery," doplnila první žena v čele americké diplomacie. Podle ní stále platí její dřívější výrok, že USA jsou „nenahraditelným státem" ve světě. „Neznamená to ovšem, že všechno musejí dělat samy," poznamenala.

Unavení Američané

To, že oba kandidáti na prezidenta v kampani zdůrazňují národní témata a zahraničí zůstává stranou, připisuje Albrightová únavě Američanů z intervencí ve světě. „Nejdříve jsme protrpěli krvavý konflikt v Iráku, potom válku v Afghánistánu, nejdelší v našich dějinách. Je proto pochopitelné, když chce teď prezident Obama dávat více peněz na školy nebo silnice," uvedla.

Nesouhlasí však s názorem, že by se USA odvracely od Evropy. „Amerika na Evropu nezapomněla. Evropa už prostě není problémovou zónou navzdory současné krizi eura. Proto jí můžeme věnovat menší pozornost. Evropa ale může být i součástí řešení, jak to ukázaly Francie a Velká Británie při pádu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. To je přeci pozitivní vývoj," konstatovala pražská rodačka.

Rozhodně také odmítla úvahy o západní intervenci do konfliktu v Sýrii. „Vojenská invaze do další islámské země, která v případě Sýrie disponuje silnou armádou, je v současnosti neproveditelná," tvrdí. Pochybuje rovněž o účinnosti případné bezletové zóny nad Sýrií nebo dodávek zbraní pro syrské povstalce. „Když rebelům zbraně dodáme, nebude jasné, ve kterých rukou nakonec skončí," dodala Albrightová.