„Před hodinou Alexejově matce zavolal vyšetřovatel a dal jí ultimátum. Buď během tří hodin bude souhlasit s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení, anebo Alexeje pohřbí ve vězení,“ napsala Jarmyšová na sociální síti X.

Navalného matka podle ní odmítla vyjednávat s vyšetřovateli, protože ti nemají pravomoci rozhodnout, jak a kde má pochovat svého syna. Požaduje, aby byl dodržen zákon, který ukládá vyšetřovatelům vydat tělo během osmačtyřiceti hodin od určení příčin smrti. Podle lékařských dokumentů, které podepsala, těchto osmačtyřicet hodin uplyne v sobotu. Navalná trvá na tom, aby ji úřady nechaly uspořádat pohřební obřad v souladu se zvyklostmi.

Kolem smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného existuje mnoho otazníků:

Kolem smrti lídra ruské opozice Alexeje Navalného je mnoho otazníků.
Smrt Navalného: Objevují se nové detaily i teorie. Spekuluje se o ráně do srdce

Navalného matka ve čtvrtek uvedla, že ji konečně ukázali synovo tělo. Úřady ale podle ní chtějí, aby ho pochovala tajně, bez obřadu, a vyhrožovaly jí, že pokud nebude souhlasit, může se s Navalného tělem něco přihodit. Vyšetřovatel jí řekl, že čas není na její straně a tělo podléhá rozkladu, dodala Ljudmila Navalná ve vyjádření na serveru YouTube.

Zdroj: Youtube

Natočila jej poté, co podle vlastních slov strávila 24 hodin u vyšetřovatelů v Salechardu na severu Ruska. Tam ji také odvezli na tajnou návštěvu márnice.

Komentátoři předpokládají, že Kreml se před prezidentskými volbami, které se uskuteční v půlce března, obává, že by se pohřeb s případnou účastí desítek tisíc lidí mohl přeměnit v demonstraci proti Putinovu režimu.

Navalnyj, který si udělal jméno odhalováním korupce na vrcholcích režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval prezidenta Vladimira Putina, kterého také obviňoval, že jej nařídil otrávit. Hned po vyléčení z otravy v Německu a návratu do vlasti byl v lednu 2021 uvězněn.

Trestanecká kolonie, kde Navalnyj zemřel, má špatnou pověst:

Nápravná kolonie číslo 3 (ruská zkratka IK-3) u vsi Charp šedesát kilometrů za polárním kruhem, zvaná Polární vlk, patří k nejpřísnějším ruským vězením.
Polární vlk se špatnou pověstí. Věznice, kde zemřel Navalnyj, děsí už prostředím

Před týdnem vězeňská služba uvedla, že 47letému politikovi se po procházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí ruskému prezidentovi Putinovi.