Podle ruských úřadů kritik režimu Vladimira Putina zemřel náhle. „Odsouzenému Alexeji Navalnému se v nápravné kolonii číslo 3 v pátek 16. února po vycházce udělalo špatně a téměř okamžitě ztratil vědomí. Ihned se dostavili zdravotníci a byl povolán záchranářský tým. Veškerá snaha o resuscitaci nepřinesla výsledek. Lékaři záchranné služby potvrdili smrt odsouzeného. Příčina smrti je v šetření,“ citovala oficiální sdělení opoziční ruská Novaja Gazeta.

K úmrtí Navalného se vyjádřili jeho manželka i světoví politici. Co řekli? Více v článku:

Opoziční předák Alexej Navalnyj.
Kritik Putina Navalnyj zemřel. Zkolaboval na procházce, uvedla vězeňská služba

Navalnyj si odpykával tresty v celkové délce přes třicet let. Dostal je na základě obvinění z rostoucí série činů zahrnujících hlavně podvody a extremismus, která důsledně označoval za vykonstruovaná.

Britská BBC připomněla, že na přelomu roku ho vězeňská správa přeložila do nechvalně proslulé trestní kolonie na Sibiři tisíce kilometrů na severovýchod od Moskvy známé jako Sibiřský vlk, kde v zimě mrazy dosahují teplot i pod minus třicet stupňů.

Zdroj: Youtube

Putinův režim věznil Navalného od roku 2021. The Wall Street Journal doplnil, že opoziční lídr se tehdy vrátil do Moskvy z Berlína, kde se léčil z těžké otravy. Němečtí lékaři předtím zjistili, že původcem jeho otravy byl nechvalně známý nervový jed novičok.

Zavraždili ho, tvrdí ruský novinář

Ruský novinář a laureát Nobelovy ceny míru Dmitrij Muratov řekl londýnským Timesům, že pokud se zprávy o Navalného smrti potvrdí, půjde o vraždu. „Mám za to, že k jeho smrti vedly podmínky ve vězení,“ řekl Muratov.

Navalnyj si v Rusku nejpozději od roku 2011 postupně vydobyl renomé nesmiřitelného a efektivního bojovníka proti korupci. „Pro vládnoucí Jednotné Rusko se jeho přičiněním uchytilo označení strana zlodějů a darebáků,“ připomněl britský novinář Marc Bennetts v knize Zničím jim život o ruských opozičních lídrech.

Bennetts dodal, že Navalnyj se stal prvním politickým aktivistou v Rusku který si svým bojem proti korupci získával masovou podporu. „Na rozdíl od mnoha jiných postav protiputinovského hnutí nikdy nezastával veřejný úřad, ani nebyl bohatou celebritou. Byl to prostě obyčejný chlapík žijící se ženou a dvěma dětmi v průměrném bytě v nijak zvlášť zajímavé čtvrti,“ napsal.

Vladimirem Putinem pohrdal

Putinem a jeho spojenci Navalnyj pohrdal. „Chápu, že zášť jako motiv nezní zrovna dobře, je to ale osmdesát procent mé motivace. Jinak bych to, co dělám, nemohl dělat tak dlouho,“ citoval Bennetts Navalného.

Připomněl také, že vedle boje proti korupci Navalnyj vystupoval na druhé straně také jako nacionalista a nevybíravě brojil proti imigrantům, zejména ze střední Asie.

Před smrtí o sobě dal vědět z vězení. Popsal tamní podmínky: 

Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj se ozval svým fanouškům na sociální síti X
Alexej Navalnyj se ozval z vězení. Je za polárním kruhem, z okna vidí jen tmu

List The Wall Street Journal uvedl, že s Navalného úmrtím prakticky vyhasla poslední skutečná politická opozice, která ještě po invazi na Ukrajinu v Rusku zůstávala. „Postaralo se o to potlačování svobody slova a čím dál drakoničtější zákony zaměřené na potlačení jakéhokoliv nesouhlasu. Navalnyj se v posledních letech stal varovným příkladem pro ty, kdo se rozhodli postavit se Kremlu. Jeho protikorupční nadace byla zrušena a jeho spojenci jsou buď ve vězení, nebo se z obavy o svou budoucnost uchýlili do exilu,“ napsal americký list.

Zdroj: Youtube

Jeho moskevského zpravodaje Evana Gershkoviche ruské úřady téměř rok drží ve vazbě na základě obvinění ze špionáže, které odmítá on, jeho list i americké úřady.

Alexej Antolijevič Navalnyj (4. června. 1976 – 16. února. 2024)

• Vyrůstal ve vojenské rodině v okolí Moskvy, na prázdniny jezdil za babičkou na Ukrajinu.
• V roce 1998 vystudoval práva a pracoval jako právník.
• V roce 2010 absolvoval studijní pobyt na americké prestižní Yaleově univerzitě.
• Po roce 2000 se začal věnovat dokumentování a vyšetřování korupce v ruském veřejném životě a výsledky publikoval na svém blogu, do roku 2010 se stal respektovaným protikorupčním aktivistou.
• V roce 2012 se podílel na vedení protestů v Moskvě po zvolení Vladimira Putina prezidentem.
• V roce 2013 kandidoval na starostu Moskvy a v roce 2018 vedl kampaň v prezidentských volbách, kandidovat nakonec nesměl.
• Za své politické aktivity byl opakovaně trestně stíhán a trestán.
• 20. srpna 2020 byl běhen vnitrostátního letu v Rusku otráven novičokem, úřady posléze umožnily, aby se léčil v Německu.
• 17. ledna 2021 se vrátil zpět do Moskvy a byl ihned zatčen, údajně pro porušení podmínek podmíněného propuštění z dřívějšího trestu. Ve vězeních pak zůstal do konce života.