„Je to taková populární věc. Nekonečný poslech příšerných vlasteneckých písní v podání (rappera) Shamana a (zpěvačky Naděždy) Babkinové, to je také mučení,“ sdělila Romanovová, zakladatelka organizace Russia Behind Bars, která usiluje o dodržování práv vězněných lidí.

Ruský opozičník Alexej Navalnyj na televizní obrazovce v soudní síni
Ruský opozičník Navalnyj čelí obvinění z terorismu. Hrozí mu vojenský soud

„Nebo také sledování pořadů státních televizních kanálů. Zabývají se tím lidé, jejichž intelektuální, morální, etická a estetická úroveň je tak nízká, že už nemůže být nižší,“ uvedla Romanovová. Lidé, kteří nutí vězně jako Navalného k poslechu či sledování takovéto produkce, nemají podle ní právo kohokoli převychovávat.

Že jde o mučící metodu, si myslí také psychoanalytička Anastasija Rubcovová. „Je to jako čínské mučení, kdy vám zezadu na krk padají kapky vody. Prvních deset minut se vám zdá, že nejde o nic hrozného, ale po několika dnech člověk začíná šílet,“ vysvětlila.

V tvrdých podmínkách 

Alexej Navalnyj je ve vězení v neobvykle tvrdých podmínkách, přesto svoji situaci komentuje s humorem. „Jste vůbec normální? Pusťte jiného Putina. Nebo snad pronesl málo projevů?“ vyjádřil se Navalnyj ke skutečnosti, že musí poslouchat stejný projev stále dokola. Příspěvky na sociálních sítích zveřejňuje prostřednictvím právníků a svých příznivců.

Ruský lídr opozice Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě 20. února 2021.
Soud shledal v novém procesu Navalného vinným z podvodu. Dostal devět let vězení

Navalnyj je vnímán jako nejvýraznější kritik Putinova režimu. Nyní si odpykává devítiletý trest za údajnou zpronevěru a pohrdání soudem. Nově mu ale hrozí až 30 let odnětí svobody v dalším případu. Úřady ho viní například ze založení a financování „extremistické organizace“ nebo zapojení nezletilých do páchání nebezpečné činnosti.

Opoziční předák dřívější odsouzení i nová obvinění odmítá jako vykonstruovaná z politických důvodů.