Hladký objekt se zvláštním otvorem uprostřed byl nalezen v hloubce více než tří kilometrů pomocí dálkově řízeného podmořského průzkumníka.

Vědci z NOAA, kteří kouli objevili, předpokládají, že by se mohlo jednat o vejce nebo mořskou houbu. Nyní provádějí DNA analýzu, aby zjistili původ záhadného lesklého objektu, který podle nich připomíná „kožní tkáň“.

Norský archeolog amatér udělal nález století
Amatérský archeolog se postaral o nález století. Našel zlaté prsteny i korále

Výzkumníci použili dálkově ovládanou robotickou ruku k „polechtání“ objektu, díky čemuž zjistili, že má „jemnou, kožní“ strukturu. Poté kouli jemně „odsáli“ do trubice pro testování v laboratoři.

Zdroj: Youtube

Otvor v objektu podle vědců mohl vzniknout vylíhnutím nějakého tvora nebo vniknutím predátora. „Jen doufám, že když do toho šťouchneme, něco se nerozhodne vylézt ven,“ řekl jeden z vědců. „Je to jako začátek hororu,“ dodal.

Prozatím záhadný zlatý objekt z AljaškyProzatím záhadný zlatý objekt z AljaškyZdroj: ČTK

Některé druhy, včetně hlubokomořských tvorů, jako jsou žraloci, kladou své vaječné schránky na mořské dno, což snižuje pravděpodobnost, že je vyplaví mořské proudy. Houby jsou jednoduší vodní živočichové s hustou pórovitou kostrou, kteří se přichycují ke skalám.

O podivném místu v Indickém oceánu, kde je slabší gravitační síla a hladina moře je o sto metrů níže než celosvětový průměr, vědci vědí už delší čas. Nyní zjistili, že záhada souvisí tvarem planety Země.
Obří gravitační díra v oceánu mate experty. Hladina moře tu klesá až o 100 metrů

Na snímcích pořízených ze dna oceánu měl objekt zlatavý vzhled, což však vědci přičítají odrazu od světlometů ponorky. Fotografie záhadné koule pořízená v laboratoři naznačuje hnědožlutou barvu.

Objekt byl odhalen v rámci ponoru, který byl součástí expedice Seascape Alaska 5, která potrvá do 15. září. Mise zkoumá Aljašský záliv do hloubky zhruba 6,5 kilometru, včetně hlubokomořských korálových a houbových biotopů i geologických útvarů, jako jsou bahenní sopky.