Jak uvedla agentura AFP, jednapadesátiletý horolezec známý pod přezdívkou Super šerpa dnes oznámil, že se vydá na cestu v lednu s dalším alpinistou Dawa Stevenem Šerpou.

Cesta bude trvat více než čtyři měsíce a povede výše než 6000 metrů nad mořem. "Himálajský Grand Trek je snad nejlepší dlouhou túrou na světě," soudí Apa Šerpa. Trek dlouhý 1700 kilometrů spojuje oblast Taplejdžung na úpatí hory Kančendženg, třetího nejvyššího vrcholu světa, a oblast Humla na hranicích s Tibetem.

Apa Šerpa se narodil v Nepálu, ale žije ve Spojených státech. Poprvé zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest v roce 1990.

Oba horolezci doufají, že se do jejich dobrodružství občas zapojí herci z Hollywoodu a Bollywoodu, aby jim pomohli šířit jejich ekologické poselství.
Globální oteplování způsobilo během posledních třiceti let výrazné odtávání ledovců v Himálaji. V nepálské části to bylo o 21 procent, v bhútánské 22 procent, uvádí Mezinárodní centrum pro integrovaný rozvoj horských oblastí v Káthmándú.

Asi 54.000 himálajských ledovců je zdrojem pro osm největších asijských řek. Pět z nich, Indus, Ganga, Brahmaputra, Žlutá řeka a Jang-c'-ťiang, by se mohly důsledky oteplování a tání ledovců dotknout v příštích desetiletích, což by znamenalo potenciální důsledky pro 1,3 miliard lidí.