Ve švýcarském středisku Laax provozovatelé vleků zvedli ceny, aby lyžaře odradili od lyžování v nízkých nadmořských výškách. Do francouzského střediska Méribel přivážejí sníh vrtulníky a starosta Saint-Martin-de-Belleville, dalšího zimního střediska ve francouzských Alpách, vyzval místní obyvatele, aby se na lyžařské svahy vůbec nevydávali.

To vše jsou příklady reakce na zřejmě nejhorší prosinec, jaký lyžařská střediska pamatují, pokud jde o nedostatek sněhu. V Evropě, kde jsou běžné lyžařské prázdniny, brzdí nepřítomnost sněhu místní ekonomiky. A další rozbředlé lyžařské sezony teprve možná čekají, upozorňuje francouzských meteorolog Daniel Goetz.

Klimatické změny

„S příchodem klimatických změn očekáváme, že zimy s velmi malou sněhovou pokrývkou budou častější," říká Goetz. „V budoucnu bude stále obtížnější nabídnout zasněžené sjezdovky," dodává.

Kvůli globálnímu oteplování má být rok 2015 celosvětově vůbec nejteplejším a v Evropě druhým nejteplejším, hned po roce 2014. Na svazích obráceným ke slunci není v severních Alpách téměř žádný sníh ve výškách pod 2000 metrů. Dál na jih sníh taje i v nadmořské výšce až 3000 metrů.

Londýnský bankéř Craig Jones dychtivě čekal na vánoční prázdniny, na které s rodinou vyrazil do francouzského střediska Morzine, kde si objednali chatku pět měsíců předem. Vysněná dovolená to však nebyla. Na svazích byla nanejvýš břečka, kameny a bahno. Rodina proto zkusila asi 40 minut jízdy vzdálené Avoriaz, které je položeno výše. Ale to bylo zahlceno davy lidí, kteří udělali totéž.

„Vzali jsme děti do bazénu," citovala Jonese agentura Bloomberg. „Také jsme s sebou měli iPady, aby se zabavily, krom toho jsme chodili na procházku," shrnul Londýňan náhradní program.

Umělé zasněžování

V některých oblastech příliš nepomáhá ani umělé zasněžování, protože těžší, studený vzduch zůstal v údolích, vysvětluje švýcarský klimatolog Christoph Marty.

Spolumajitelka luxusní horské chaty BlackRock Ski Lodge Liz Mercerová potvrzuje, že místní podnikatelé sází na jiné činnosti, než je lyžování – třeba na bruslení nebo zoopark, které se za normálních okolností využívají jen v létě. Napilno prý mají také instruktoři paraglidingu. „Mnoho lidí si velmi rádo obouvá pohorky a podnikají výšlapy do horské restaurace," pokračuje Mercerová, jejíž horská chata je poblíž Chamonix.

Lyžařské výcviky

Bavorští nebo rakouští školáci jednou za rok jezdí na lyžařský výcvik nebo na prázdniny. Letos si ale z hor mohou odvézt zlámané kosti. Innsbrucká nemocnice, kam vrtulníky převážejí vážně zraněné ze středisek v celém Tyrolsku, přijímá denně stovku snowboardistů. Jejich zranění jsou závažnější než obvykle, a to kvůli umělému sněhu, úzkým sjezdovkám a přítomnosti kamení a trávy na nich, vysvětluje mluvčí nemocnice Johannes Schwamberger.

Počet pacientů proti loňsku mírně klesl, ale jejich zranění jsou vážnější. „Normálně si zlomíte nohu a spadnete, možná sklouznete trochu dál a spadnete do sněhu a to je všechno," říká mluvčí. „Teď když spadnete, smýknete sebou a narazíte na kámen nebo do stromu, zlomíte si další kost, odřete se. Tak vznikají mnohačetná zranění," dodal Schwamberger.

Alpská střediska během této zimy kvůli nedostatku sněhu výjimečně nejsou zcela zaplněna. „Tento rok je první, kdy nemůžeme konstatovat, že jsme plně zarezervovaní v období kolem Nového roku," říká šéfka oddělení turismu Rakouské obchodní komory Petra Nockerová-Schwarzenbacherová. „Máme kapacitu naplněnou z 80 až 90 procent a vzhledem k předpovědi počasí, která neslibuje žádný sníh až do období po Novém roce, u nás telefony teď mlčí," uzavírá Schwarzenbacherová.